Bülent Keneş Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1969
Bülent Keneş kaç yaşında: 54
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Gazeteci, Yazar
Bülent Keneş doğum yeri: Malatya

Bülent Keneş Kimdir?

Bülent Keneş, 1969 yılında Malatya’da doğmuştur ve tüm temel eğitimini yine Malatya’da tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için İstanbul’da yer alan Boğaziçi Üniversitesi’ne gitmiştir ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur.

Profesyonel iş hayatına 1994 Mart ayında Zaman gazetesi ile adım attı. Bülent Keneş, gazetenin çeşitli departmanlarından geçtikten sonra sırasıyla 1995 Ekim ayında Dış Haberler Müdürlüğü ve 1999 yılında Haber Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir.

Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda tamamlamış ve “Medeniyetler Çatışması Tartışmaları Bağlamında Batı Medyasının Nasıl Bir İslam İmajı Oluşturduğuna Dair Bir İnceleme” başlıklı tezi ile 1996 Eylül ayında lisans üstü derecesini almıştır. 1998 yılında bu tezinin geliştirilmiş versiyonu “Batı Basınında İslam İmajı” ismiyle kitap olarak yayınlanmıştır. Ancak 28 Şubat darbesinin iş ve akademik yaşamına olumsuz etkileri nedeniyle doktora çalışmalarını yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Keneş’in gazetecilik ve yazarlık mesleği boyunca bir dizi önemli görevleri olmuştur; Turkish Daily News Yayın Koordinatörü, Anadolu Ajansı New York Büro Şefi, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve İngilizce yayınlanan Today’s Zaman Gazetesi’nin (kurucu) Genel Yayın Yönetmeni pozisyonlarında bulunmuştur.

2008-2009 yıllarında Bülent Keneş, Fatih Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı (MBA) da yapmış ve YÖK’ün 2009 yılındaki aftan yararlanarak doktora çalışmalarına dönmüş ve “İran Dış Politikasında Süreklilik ve Değişim (1979- 2011)” başlıklı tezle 2011 Eylül’ünde doktorasını tamamlamıştır.

Bülent Keneş, aktif bir şekilde çeşitli dernek ve vakıflarda görev aldı ve radyo-TV programlarına katıldı. 2010 yılından itibaren Fatih Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve iletişim dersleri veren yazar, iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Farsça biliyor.

Bülent Keneş, evli olup iki çocuk babasıdır. Tweetlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 10 Ekim 2015 tarihinde gözaltına alınmış, daha sonra mahkemeye çıkarılarak tutuklanmıştır. Dört gün sonra avukatlarının itirazı üzerine tahliye edilmiştir. Ancak, 4 Aralık 2015 tarihinde Today’s Zaman’ın Genel Yayın Yönetmenliği görevini bırakmıştır.

2016’da ise Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili soruşturma çerçevesinde, eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçundan 18 Ekim 2016’da yakalama kararı çıktı. Keneş’in yazar olarak kaleminden çıkan kitapları arasında “İran Siyasetinin İç Yüzü”, “İran ve Terör Hasan Sabbah’tan Bugüne”, “İran: Tehdit mi, Fırsat mı” ve “Batı Medyasında İslam İmajı” bulunuyor.

Bülent Keneş haberleri

Bülent Keneş, Bülent Keneş biyografisi, Bülent Keneş hayatı, Bülent Keneş özgeçmişi, Bülent Keneş hakkında, Bülent Keneş doğum yeri
Bülent Keneş fotoğraf, Bülent Keneş video, Bülent Keneş resim, Bülent Keneş kimdir?, Bülent Keneş kaç yaşında?, Bülent Keneş nereli,
Bülent Keneş memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!