Bülent Somay Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1956
Bülent Somay kaç yaşında: 67
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Bülent Somay doğum yeri: İstanbul

Bülent Somay Kimdir?

Türk yazar, akademisyen ve editör Bülent Somay, 1956’da İstanbul’da doğdu. Üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı bölümünde tamamladı ve 1981’de yüksek lisans derecesi elde etti.

Somay, 1982-1983 yılları arasında Kanada’nın Montreal şehrinde bulunan McGill Üniversitesi’nde bilimkurgu üzerine doktora çalışması yürüttü. Ancak doktora eğitimini tamamlamadan Türkiye’ye döndü. 1983 yılından sonra çeşitli dergilerde, Defter ve Birikim gibi, yazılar kaleme almaya başladı. 1984 -1995 arasında ise Mozaik Müzik Topluluğu’nun bir üyesiydi ve sonrasında müzikle bağını koparmadan solo projeler gerçekleştirdi.

Yazarın bilimkurguya olan tutkusu, Metis yayınları tarafından yayınlanan ve bir bölümü Türk yazar Müfit Özdeş tarafından yazılan 36 kitaplık Metis Bilimkurgu Serisi’nin editörlüğünü yapmasını sağladı.

Somay, 1986-1994 yılları arasında yazdığı makaleleri “Geriye Kalan Devrimdir” adı altında bir kitapta topladı ve 2000 yılında şarkı sözlerine dayalı denemelerinden oluşan “Şarkı Okuma Kitabı” adlı eserini yayınladı.

2002 yılından bu yana da İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan Somay, aynı zamanda Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Programı’nın direktörüdür.

Somay’ın diğer eserleri arasında “Tarihin Bilinçdışı” (2004), “Bir Şeyler Eksik” (2007) ve “Çokbilmiş Özne” (2008) bulunmaktadır.

Bülent Somay haberleri

Bülent Somay, Bülent Somay biyografisi, Bülent Somay hayatı, Bülent Somay özgeçmişi, Bülent Somay hakkında, Bülent Somay doğum yeri
Bülent Somay fotoğraf, Bülent Somay video, Bülent Somay resim, Bülent Somay kimdir?, Bülent Somay kaç yaşında?, Bülent Somay nereli,
Bülent Somay memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!