Burhan Felek Biyografisi

Doğum tarihi: 11.Mayıs.1889

Ölüm tarihi
Burhan Felek kaç yaşında öldü: 93
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Avukat, Gazeteci, Yazar, Yönetici
Burhan Felek doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Burhan Felek Kimdir?

Gazetecilik alanında emin adımlarla ilerleyen ve zamanının önde gelen isimlerinden biri olan Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Özellikle fıkra türünde yazılar kaleme almasıyla tanınan ve “Şeyh-ül Muharririn” ünvanını kazanan Felek, Türk gazetecilik tarihinde hatrı sayılır bir yer edindi.

Felek, altı yaşında başladığı eğitim hayatına kısa sürede iyi bir başlangıç yaptı ve özel bir okul olan Ravza-i Terakki’den 1902 yılında mezun oldu. Üstün başarısının fark edildiği bu dönemde, Üsküdar Mülkiye İdadisi’ne doğrudan ikinci sınıftan başlama hakkı kazandı ve buradan da birincilikle mezun oldu. Liseyi ise ikincilikle tamamladı. Son olarak, hukuk kariyerine ilgi duyan Felek, 1906’da Hukuk Fakültesi sınavına girdi. Bir yıl sonra fakülteye kabul edildi ve Talebe-i Hukuk Cemiyeti’nin kuruluş çalışmalarına aktif olarak katıldı. Ayrıca Evkaf İnşaat Başkâtipliği ve Ticaret Bakanlığı’nda hukuk müşavirliği gibi görevler üstlendi.

Sporla iç içe olan bir hayat süren Felek, güreşin yanı sıra atletizm ve futbol ile de ilgileniyordu. Uzun mesafe koşulara (1500 metre) ve futbol müsabakalarına sıkça katılıyordu. 1907’de, Üsküdar’lı arkadaşları ile birlikte Anadolu Spor Kulübü’nü kurdu ve Türk spor tarihinde önemli bir yere sahip oldu. Sporun yanı sıra hakemlik de yapan Felek, spor dünyasına yazı ve makaleleriyle de katkıda bulundu. Ayrıca Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından Diplome de Merite Olimpic (Liyakat Diploması) ile onurlandırıldı.

Felek, 1924 ve 1928 Olimpiyat Oyunları’nda yöneticilik görevinde bulunmuş bir isim. Ayrıca 1922’de, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kurucuları arasında yer aldı ve 1936’ya kadar Atletizm Federasyonu Başkanlığı görevini sürdürdü.

Gazetecilik kariyerine 1909 yılında amatör olarak başlayan Burhan Felek, zamanla tanınmış bir yazar haline geldi. Çeşitli gazetelerde fıkra ve mizahi hikâye yazarı olarak görev yaptı ve bu alanda Türk yazın dünyasına önemli katkılarda bulundu. Milliyet Gazetesi’nde yazdığı köşe yazıları da büyük takdir topladı. Gazetecilik kariyerinin yanı sıra, 1974’te “Şeyh-ül Muharririn” unvanını kazanan Felek, Fransa Hükümeti tarafından da Legion d’honneur nişanıyla ödüllendirildi.

Oldukça verimli bir yaşam süren Burhan Felek, 4 Kasım 1982’de hayata veda etti. Ölümünden bir gün sonra yayınlanan son köşe yazısıyla, 57 yıl boyunca aralıksız bir şekilde kaleme aldığı yazılarına veda etti.

Burhan Felek haberleri

Burhan Felek, Burhan Felek biyografisi, Burhan Felek hayatı, Burhan Felek özgeçmişi, Burhan Felek hakkında, Burhan Felek doğum yeri
Burhan Felek fotoğraf, Burhan Felek video, Burhan Felek resim, Burhan Felek kimdir?, Burhan Felek kaç yaşında?, Burhan Felek nereli,
Burhan Felek memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!