Burhan Öçal Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Nisan.1959
Burhan Öçal kaç yaşında: 64
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Müzisyen, Sinema Oyuncusu
Burhan Öçal doğum yeri: Kırklareli

Burhan Öçal Kimdir?

Burhan Öçal, özünde bir perküsyon ustası olmakla birlikte, darbuka, kös, divan-saz, tanbur ve ud dahil her tür perküsyon ve telli Türk enstrümanında uzmandır. 1959 yılında Kırklareli’nde bir müzik ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Öçal, ilkokulu burada tamamlayıp, liseye Ankara’da devam etti. İstanbul Belediye konservatuvarında okumak üzere Nişantaşı’na giden sanatçı, burada eğitimine son verdi.

18 yaşında Amerika’ya gitmek istediğini babasına açıklayan Öçal, çocukluk arkadaşı Erol Aral’ı İsviçre’de ziyaret etme planıyla yola çıktı. Ancak, bu duraklama Zürih’te tam 12 yıl kalmasına neden oldu. 24 yaşında İsviçre’ye giden sanatçı burada müzik kariyerine devam etti ve halen İsviçre ve Türkiye arasında seyahat ediyor.

Sanatçının müziği, Klasik Türk Müziği ve Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki saray ve halk müziği etkilerini taşıyor. Burhan Öçal, güçlü sesi ile kendi müziğine eşlik etmekten çekinmiyor ve attığı coşkulu, enerjik ve mükemmelliyetçi ritmleri ile müzikteki sınırları zorluyor.

1991 yılında, Öçal tarafından “İstanbul Oriental Ensemble” adlı bir orkestra kuruldu. Aynı yıl Cemal Reşit Rey konser salonunda ilk Türkiye konserini verdi. 2007’de İstanbul Oriental Ensemble ile Fransa’daki turne boyunca birçok konser verdi ve “Darbukanın Şövalyesi” lakabını kazandı.

1986’da piyanist Maria Joao Pires ve gitarist Elliot Fisk ile beraber sahnedeki yerini aldı. 1992’de Joe Zawinul ve Senfonik Orkestrası’yla müzikal yolculuğuna devam etti. Kariyeri boyunca, önemli sanat ajansı ICM aracılığıyla Amerika’da bir dizi konser verdi ve İstanbul Oriental Ensemble ile 2002 yılında ABD’de bir turne düzenledi. Ayrıca 2004 yılında “O Şimdi Mahkum” filminde başrol aldı ve Derimod markasının reklam yüzü oldu.

Öçal, Almanca ve İngilizce bilmektedir ve aynı zamanda otomobillere ve şaraplara meraklıdır. İlk eşinden ve ikinci eşinden boşanmış olan sanatçı, müzik kariyerinde birçok önemli albüme ve filmde rol almıştır.

Burhan Öçal haberleri

Burhan Öçal, Burhan Öçal biyografisi, Burhan Öçal hayatı, Burhan Öçal özgeçmişi, Burhan Öçal hakkında, Burhan Öçal doğum yeri
Burhan Öçal fotoğraf, Burhan Öçal video, Burhan Öçal resim, Burhan Öçal kimdir?, Burhan Öçal kaç yaşında?, Burhan Öçal nereli,
Burhan Öçal memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!