Cahit Irgat Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Mart.1916

Ölüm tarihi
Cahit Irgat kaç yaşında öldü: 55
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Şair
Cahit Irgat doğum yeri: Lüleburgaz-Kırklareli
Ölüm yeri: İstanbul

Cahit Irgat Kimdir?

Saffet Cahit İrgat, döneminin çarpıcı sanatçılarından biri olarak, 21 Mart 1916’da Kırklareli’nin Lüleburgaz şehrinde dünyaya gelmiştir. Okul hayatına Edirne Öğretmen Okulu’nda başlayıp, okulumun son sınıfında terk eden İrgat, birçok tiyatroda sahne aşığı olmuştur. 1932 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’na kabul edilmiştir ,ancak 1936’da okulu bırakarak Paris’e yerleşmiştir.

Cahit İrgat, 1935 ile 1940 yılları arasında pek çok şiiri “Cahit Saffet” mahlâsıyla yayınlamıştır. Çoğunlukla hece ölçüsünü kullanmış ve romantik bir dönem geçirmiştir. 1940 kuşağının toplumcu şairlerinden biri olan İrgat, Garip akımıyla dikkat çekmiştir. Kendini sadece şiir sanatına adlamayarak, 1950 yılında “Bırakılan Çocuk” adlı filmi yönetmiştir ve “Geri Dönemezsin” adında bir roman kaleme almıştır.

Sanat hayatına tiyatroda devam eden İrgat, 1940 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’na, 1951 yılında Küçük Sahne’ye ve 1957’de Devlet Tiyatrosu’na girmiştir. Kendi tiyatrosunu kurarak tiyatro alanındaki çalışmalarına hız vermiştir. 1962’de ise Dormen Tiyatrosu’na geçişi gerçekleşmiştir. 1939’da sinemaya giriş yapan İrgat, sayısız filmde yetişkin erkek rollerine hayat vermiş ve ayrıca yönetmen olarak da görev yapmıştır. Şiirlerini Yeditepe, Dost gibi dergilerde yayınlanmış olan İrgat, ünlü bir şair olarak da tanınmıştır.

Cahit İrgat’ın özel hayatında birçok önemli isimle evlilikleri oldu. İlk olarak, Neriman Irgat ile evlenmiş ancak sonra ayrılmıştır. Ardından verimli yazar Mina Urgan ile evliliği oldu ve bu evlilikten iki çocuğu dünyaya gelen İrgat, daha sonra boşandı. İkinci bir evlilik yaptı ve bu kez Cahide Sonku ile evlenmiştir. Çift, 1962’da birlikte Cahitler Tiyatrosu’nu kurmuştur, fakat yollarını ayırmışlardır.

Yaşamının sonuna kadar etkileyici sanat ve ilham dolu bir hayat yaşayan İrgat, 5 Haziran 1971’de İstanbul’da, 55 yaşında ölmüştür. 1954 yılında Türk Film Dostları Derneği tarafından “En İyi Oyuncu” ödülünü kazanmıştır.

Cahit İrgat, birçok şiir ve romanın yanı sıra hatıralarını da kaleme almıştır. Şiir kitapları arasında “Bu Şehrin Çocukları”, “Rüzgarlarım Konuşuyor”, “Ortalık” ve “Irgatın Türküsü”nün yanısıra “Geri Dönemezsin” adlı romanı ve “Çok Yaşasın Ölüler” adlı anıları bulunur.

İrgat, sinema kariyerinde birçok film ve dizi için hem yönetmenlik hem de oyunculuk yapmıştır. Bu çalışmalar arasında “Bırakılan Çocuk”, “Casus Kıran / Yedi Canlı Adam”, “İntikam Yemini”, “Ömercik Babasının Oğlu” ve “Seninle Ölmek İstiyorum” gibi etkileyici yapımlar bulunmaktadır.

Cahit Irgat haberleri

Cahit Irgat, Cahit Irgat biyografisi, Cahit Irgat hayatı, Cahit Irgat özgeçmişi, Cahit Irgat hakkında, Cahit Irgat doğum yeri
Cahit Irgat fotoğraf, Cahit Irgat video, Cahit Irgat resim, Cahit Irgat kimdir?, Cahit Irgat kaç yaşında?, Cahit Irgat nereli,
Cahit Irgat memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!