Cantekin Arefeoğlu Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1945
Cantekin Arefeoğlu kaç yaşında: 78
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen, Ses Sanatçısı
Cantekin Arefeoğlu doğum yeri: Sivas

Cantekin Arefeoğlu Kimdir?

1945 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Cantekin Arefeoğlu, annesi Hüsniye ve babası Lütfü Arefeoğlu’dur. Ailesinde Gültekin Arefeoğlu, Gülsevin Şâmilgil ve Gülcan Böke isimlerinde kardeşler de bulunmaktadır. Eğitim hayatına İstanbul Samatya İlkokulu’nda başlamış, Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirerek ortaöğrenimini tamamlamıştır. 1970’te İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun oldu.

Arefeoğlu, müzik kariyerine 1960’lı yılların ortasında Hitit Show Orkestrası ve Diplomatlar gibi amatör gruplarda solist olarak adım attı. Rock’n roll, soul ve blues müzik türlerinin popüler olduğu bu dönemde müziğini şekillendirdi. 1966’da Siluetler orkestrasında profesyonel alt yapıya ilk defa adım attı.

Müzik ve sahne hayatındaki aktivitelerine 1967’de Yalçın Ateş ile devam eden Arefeoğlu, bir yıl sonra, 1968’de, Yalçın Ateş’in liderliğini yaptığı Atilla Aksel, Teoman Erzurumlu, Norayr Demirci ve Melih Çetiner’den oluşan bir orkestrada vokalist olarak yer aldı. “Sessiz Gece” isimli ilk 45’lik plağı yine 1968 yılında çıkardı.

1971’de evlenen Arefeoğlu, bu tarihten sonra diş hekimliği mesleğine geri döndü ve müzik kariyerini bir süreliğine askıya aldı. Ancak 1979’da Eurovision Şarkı Yarışması Finalleri’nde Çetin Kaya’nın “Ayrılmak Olmasa” adlı şarkısı ile 3. oldu ve Bisan Yorulmaz, Gül Akbabagil, Recep Aktuğ ve Nilüfer Kutun’dan oluşan Kısa Dalga Vokal Grubu’nun eşlik ettiği performansıyla büyük beğeni topladı.

1982’de Eurovision Şarkı Yarışması Finalleri’nde Çetin Kaya’nın “Zannetme Ki” isimli şarkısı ile Nilgün Onatkut ile birlikte sahne aldı. Aynı yıl, “Doğan Günün Ardından” adlı albümünü piyasaya sürdü. Müzik yaşamına daha sonra “Cantekin-Zafer” ikilisi olarak devam etti ve Zafer Dilek ile birlikte 1950 ve 60’ların rock’n roll parçalarını TRT’nin “Geçmiş Zaman Olur Ki” programında yorumladı. İkili, 1989’da “Geçmiş Zaman Olur Ki / Nostalgic Oldies” isimli bir albüm daha çıkardı.

Cantekin Arefeoğlu, 1971’de evlendi ve bir çocuk sahibi oldu. Kendisi 2016’da “İki Dünya” albümünü yayınladı ve müzik kariyerine devam etti.

Cantekin Arefeoğlu haberleri

Cantekin Arefeoğlu, Cantekin Arefeoğlu biyografisi, Cantekin Arefeoğlu hayatı, Cantekin Arefeoğlu özgeçmişi, Cantekin Arefeoğlu hakkında, Cantekin Arefeoğlu doğum yeri
Cantekin Arefeoğlu fotoğraf, Cantekin Arefeoğlu video, Cantekin Arefeoğlu resim, Cantekin Arefeoğlu kimdir?, Cantekin Arefeoğlu kaç yaşında?, Cantekin Arefeoğlu nereli,
Cantekin Arefeoğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!