Carl Ebert Biyografisi

Doğum tarihi: 20.Şubat.1887

Ölüm tarihi
Carl Ebert kaç yaşında öldü: 93
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen
Carl Ebert doğum yeri: Berlin, Almanya
Ölüm yeri: Santa Monica, Kaliforniya, ABD

Carl Ebert Kimdir?

Tiyatro ve opera yönetmeni ile oyuncu olarak tanınan Carl Ebert, Almanya kökenlidir, aynı zamanda Türkiye’deki modern tiyatro akımının öncüsüdür. Ebert, 1887 yılında Anton Potulicky ve Mary Collins’ın çocuğu olarak Almanya’da dünyaya geldi. Eğitimini 1909-1914 yılları arasında Berlin’deki Max Reinhardt’ın Tiyatro Sanatı Okulu’nda olan Ebert, Alman Milli Tiyatrosu’nda aktörlük kariyerine de burada başladı. Sonraki süreçte Frankfurt ve Berlin’de tiyatro sanatı okulları kuran Ebert, ayrıca Berlin Şehir Operası’nda bir dizi opera projeleri gerçekleştirdi.

Nazi yönetiminden kaçan Ebert, İtalya ve İsviçre’de bir süre kaldıktan sonra Arjantin’e göç etti ve Buenos Aires’teki Teatro Colon’da 1933-1936 yılları arasında görev yaptı.

Siyasi görüşleri nedeniyle Almanya’yı terk eden Ebert, 1936 yılında Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Flarmoni Orkestrası’nın genel sahne işlerinde görev almak üzere davet aldı ve 1940 yılına kadar Türkiye’ye periyodik olarak seyahat etti. Ankara Devlet Konservatuvarı’nın tiyatro ve opera bölümlerini kuran Ebert, Devlet Tiyatrosu ve Operası’nın kuruluşuna ciddi katkılarda bulundu ve Türkiye’de tiyatro ve opera sanatlarının kurumsallaşmasını sağladı.

Sabahattin Ali’nin 1941-1945 yılları arasında dramaturg ve çevirmenlik yaptığı Ebert, modern tiyatro ve opera anlayışını 1936-1945 yılları arasında Türkiye’ye yerleştirdi. Semiha Berksoy, Müşfik Kenter, Mahir Canova, Macide Tanır, Cüneyt Gökçer gibi birçok sanatçıyı yetiştiren Ebert, Türkiye’deki modern tiyatronun kurucuları arasında kabul edilir.

Ebert, 1945’te Türkiye’den ayrıldı ve İngiltere’ye yerleşti. Ancak, 1952 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nun talebi üzerine Ankara’ya geri döndü ve William Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oyununu sahneye koydu. 1957’de tekrar Ankara’ya davet edildi ve kısa süreliğine andan ayrıldı ve son olarak 1969 yılında Los Angeles’tan Atatürk Kültür Merkezi’nin açılış daveti üzerine geri döndü.

Ebert’in Türkiye’den ayrılmasının ardından Tatbikat Sahnesi’nin yöneticiliğini Muhsin Ertuğrul üstlendi. Ebert, 1948-1954 yılları arasında Los Angeles’ta tiyatro öğretmenliği yaptı ve daha sonra 1954-1961 yılları arasında Berlin Devlet Operası’nın yönetmenliğini üstlendi.

Ebert, 14 Mayıs 1980 tarihinde Amerika’daki Kaliforniya eyaletine bağlı Santa Monica şehrinde 93 yaşında yaşama veda etti. Ebert’in iki evliliği oldu; 1912 yılında Lucie Splisgarth ile olan ilk evliliğinden Peter Ebert dünyaya geldi ama ikili 1923’te boşandı. 1924’te Gertrude Eck ile yaptığı ikinci evlilik ise ölümüne dek sürdü.

Carl Ebert haberleri

Carl Ebert, Carl Ebert biyografisi, Carl Ebert hayatı, Carl Ebert özgeçmişi, Carl Ebert hakkında, Carl Ebert doğum yeri
Carl Ebert fotoğraf, Carl Ebert video, Carl Ebert resim, Carl Ebert kimdir?, Carl Ebert kaç yaşında?, Carl Ebert nereli,
Carl Ebert memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!