Carlos Castaneda Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Aralık.1925

Ölüm tarihi
Carlos Castaneda kaç yaşında öldü: 73
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yazar
Carlos Castaneda doğum yeri: Peru
Ölüm yeri: Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri

Carlos Castaneda Kimdir?

Yazar Carlos Castaneda, çok popüler bir kitap serisi yazmış ve eserlerinde Yaqui kızılderilisi olan Don Juan’ın öğretisini aktarmıştır. Nigeria’da, 25 Aralık 1925’te dünyaya geldi Carlos Castaneda. Annesi Susanna’yı 7 yaşında kaybeden Castaneda, babasının yanında büyüdü.

1950’lerin hemen başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve 1957 yılında Amerikan vatandaşı oldu. Kaliforniyadaki üniversitede antropoloji eğitimi aldı. Halüsinojen bitkiler üzerine yapacağı araştırmalar için Meksika’ya gitti ve orada Yaqui halkına ait olan büyücü Don Juan Matus ile karşılaştı. Don Juan, bilgelik ve büyücülük konusunda büyük saygı görmekteydi. Castaneda’nın ruhsal dünyadaki yolculuğuna rehberlik ederek, beş yıl boyunca ona derin bilgilerini öğretti. Castaneda’nın Amerika’ya dönüşü bir buhran sonrası oldu ve bu dönemde yoğun eğitim sürecini tamamlamıştı. Aldığı eğitimin meyvesi olarak, Don Juan’la geçirdiği tecrübelerini doktora tezi olarak sundu.

” Don Juan Öğretileri, Yaqui Kızılderililerinin Bilgi Yöntemi”, ” Bir Başka Gerçeklik” ve ”Ixtlan Yolculuğu, Don Juan’ın Yeni Öğretileri” isimli ilk üç kitabı, büyük ilgi gördü ve en iyi satanlar listesinde yer aldı. ”Yürek Taşıyan Yol” dizisi toplamda 12 kitaptan oluştu.

Ancak, eserlerinde bahsettiği deneyimler ve olaylar eleştirilere maruz kalmıştı. Akademik çevreler, Castaneda’nın anlattıklarının gerçek olmadığını düşünüyordu. İddialara göre Don Juan, Castaneda ile tanıştığını söylediği tarihten (1960) çok daha önce hayata veda etmişti. Kritikler arasında; eserlerinde halüsinojen bitkilerin kullanımını kanıksatması da bulunuyordu. Ancak Castaneda daha sonra bu maddeleri kullanmadığını belirtmiştir.

Castaneda’nın büyücülük hakkındaki kitapları büyük beğeni topladı ve spiritüel bilgilere ilgi duyan insanlar arasında popüler hale geldi.

Margaret Runyan Castaneda adındaki eski eşi, kendisini anlattığı bir kitap nedeniyle 1997’de dava etmişti. Ancak dava, Castaneda’nın 27 Nisan 1998’de karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmesi sonucunda düştü. Carlos Castaneda’nın külleri Meksika’ya taşındı.

Carlos Castaneda haberleri

Carlos Castaneda, Carlos Castaneda biyografisi, Carlos Castaneda hayatı, Carlos Castaneda özgeçmişi, Carlos Castaneda hakkında, Carlos Castaneda doğum yeri
Carlos Castaneda fotoğraf, Carlos Castaneda video, Carlos Castaneda resim, Carlos Castaneda kimdir?, Carlos Castaneda kaç yaşında?, Carlos Castaneda nereli,
Carlos Castaneda memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!