Celal Üster Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1947
Celal Üster kaç yaşında: 76
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Celal Üster doğum yeri: İstanbul

Celal Üster Kimdir?

Doğum yeri İstanbul olan Celal Üster, 1947 doğumludur. Şişli Terakki Lisesi’nde ilkokulu tamamladıktan sonra, İngiliz Erkek Lisesi ve Robert College gibi prestijli kurumlarına katıldı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.

Üster, kariyerine Robert Kolej’in İzlerimiz dergisinin yazı kurulu üyesi olarak başlayarak Aydınlık gazetesinin sanat sayfasını idare etti ve Gelişim ve Adam yayınevleriyle işbirliği yaptı. 1980’den sonra, Cumhuriyet gazetesinin kültür servisini, Cumhuriyet Kitap Kulübü’nün Çerçeve dergisini ve Cumhuriyet Kitap dergisini yönettiği uzun bir dönem başladı.

1960’ların sonlarından 1980’e kadar Aydınlık Yayınları için çok sayıda çeviri yaptı ve 1983’te Yazko Çeviri dergisi Azra Erhat Çeviri Ödülü’nü George Thomson’ın “Tarihöncesi Ege” adlı eserinin çevirisi için aldı. Üster’in çalışmaları İzlerimiz, Yeni Dergi, Yeni Adımlar, Aries, Sözcükler, Notos gibi dergilerde yayımlandı ve Gelişim ve Adam yayınevlerinde AnaBritannica Genel Kültür Ansiklopedisi’nde yetkin bir editördü.

Üster, Eczacıbaşı, Türkiye İş Bankası, Philsa, BBC Books/Boyut Yayınları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün çeşitli yayınlarında editör olarak çalıştı. Celal Üster, 1982-1993 ve 2008-2014 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin kültür editörü oldu; Cumhuriyet Kitap ve P Dünya Sanatı Dergisi’de geniş bir okuyucu kitlesine hitap ederken, Can Yayınları’nın yayın yönetmenliğini de üstlendi.

Üster, Karl Marx, Friedrich Engels, Vladimir Ilyich Lenin, Josef Stalin ve Mao Zedong’un bazı eserlerini çevirdi ve hükümetten adlarının saklanmasını gerektiren dönemlerde çevirilerinin çoğunu sahte adlarla yayımladı.

Ünlü yazarların eserlerini Türkçeye kazandıran Üster, eski çağlardan bugüne kadar önemli yazar ve düşünürlerin alıntılarını “Sözü Özü” adlı kitabında ve eski ozanların sevda şiirlerini “Aşk Olsun” adlı kitabında topladı. Ayrıca İngiliz ve Amerikan Edebiyatı’ndaki Kısa Öykünün Büyük Ustaları adlı bir seçki hazırladı.

Üster, 1983 yılında Yazko Çeviri dergisinden Azra Erhat Çeviri Ödülü’nü kazandı. Bu başarısının yanı sıra, çeşitli eserleri çeviren ve derleyen Celal Üster, İran Rulfo, Iris Murdoch, Liam O’Flaherty, İsmail Kadare, George Thomson, Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa, John Berger ve daha birçok yazarın eserlerinin Türkçe’ye kazandırılmasında büyük role sahip oldu.

Celal Üster haberleri

Celal Üster, Celal Üster biyografisi, Celal Üster hayatı, Celal Üster özgeçmişi, Celal Üster hakkında, Celal Üster doğum yeri
Celal Üster fotoğraf, Celal Üster video, Celal Üster resim, Celal Üster kimdir?, Celal Üster kaç yaşında?, Celal Üster nereli,
Celal Üster memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!