Cem Mansur Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1957
Cem Mansur kaç yaşında: 66
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Cem Mansur doğum yeri: İstanbul

Cem Mansur Kimdir?

Önde gelen Türk orkestra şefi olan Cem Mansur, 1957 yılında İstanbul’da üçüncü çocuk olarak dünyaya geldi. Kendisinin dedesi Yafa şehrinin (günümüzde İsrail, Tel Aviv’de bulunan) bir zamanlar valiliğini yapmış Osmanlı devlet adamı Ali Mansur Paşa’dır ve babasına da Ali Mansur adı verilmiştir. Annesi Jacqueline Mansur, Aşkenaz kökenli bir Yahudi’dir. Lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Cem Mansur, Londra’daki City University’ye gitti ve 1980’de mezun oldu. Sonra, 1981’de Guildhall Müzik ve Drama Okulu’nda yüksek lisansını yaparak orkestra şefliği, estetik, etnomuzikoloji ve müzik psikolojisi üzerinde eğitim aldı. Mezuniyetin ardından, ileri şeflik kurslarına katıldı ve opera konusunda Vilem Tausky ile uzmanlaştı.

1980’de Siena, İtalya’daki Chigiana Akademisi’nde ve daha sonra Tanglewood’da eğitim aldı. Mansur, öğrenciliği sırasında çeşitli öğrenci orkestralarını yönetti ve 1979’da 22 yaşında St. James Oda Orkestrası’nı kurdu. 1981’de Londra’daki Sadler’s Wells Theatre’da Mozart’ın “Figaro’nun düğünü” operasını yönetti ve aynı yıl Ricordi şeflik ödülüne layık görüldü.

1982’den itibaren Amerika’da kariyerine devam eden Mansur, Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde ünlü orkestra şefi Leonard Bernstein’ın öğrencisi oldu. Türkiye’deki ilk konserini 1980’de İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile verdi ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Operası Orkestrasında da görev yaptı. Aynı zamanda İstanbul Filarmoni Oda Orkestrası’nın kurucusudur.

1981-1989 yılları arasında İstanbul Devlet Operası’nın şefliğini yaptı, 1986’da ise Londra’da Edward Elgar’ın tamamlanmamış operası “The Spanish Lady”nin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Bu dönemden sonra daha çok yurtdışı çalışmalara yönelen Mansur, birçok ülkede opera ve orkestra gruplarına konuk şef olarak katıldı.

Mansur, Oxford Şehir Orkestrası’nın 1989-1997 yılları arasında birinci şefi olurken, 1998-2011 yılları arasında Akbank Oda Orkestrası’nın daimi şefliğini yaptı. Ayrıca, 2000’de City of London Festival’de 126 yıldır duyulmayan Jacques Offenbach operası “Whittington”u ve 2009’da Helsinki Filarmoni Orkestrası ile Arvo Part’ın 4.senfonisinin Avrupa prömiyerini yönetti.

Mansur, Ulusal Gençlik Orkestrası’nın kurucu şefi ve İngiltere’nin en eski ikinci korosu olan Ipswich Koro Topluluğu’nun fahri başkanıdır. 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun Genel Sanat Yönetmenliği’ne atanmıştır.

Cem Mansur haberleri

Cem Mansur, Cem Mansur biyografisi, Cem Mansur hayatı, Cem Mansur özgeçmişi, Cem Mansur hakkında, Cem Mansur doğum yeri
Cem Mansur fotoğraf, Cem Mansur video, Cem Mansur resim, Cem Mansur kimdir?, Cem Mansur kaç yaşında?, Cem Mansur nereli,
Cem Mansur memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!