Cemal Nadir Güler Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Temmuz.1902

Ölüm tarihi
Cemal Nadir Güler kaç yaşında öldü: 45
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Karikatürist, Ressam, Yazar
Cemal Nadir Güler doğum yeri: Bursa
Ölüm yeri: İstanbul

Cemal Nadir Güler Kimdir?

Cemal Nadir Güler, “Amcabey”, “Efruz Bey”, “Dalkavuk”, “Akla Kara”, “Dede ile Torun”, “Salamon” ve “Yeni Zengin” karakterlerini yaratan ve modern Türk karikatürünün öncülerinden biri olan bir sanatçıdır. Toplumsal olayları karikatürlere taşıması ve yerli karakterlere önem vermesi, karikatür sanatının yayılmasında büyük katkı sağlamıştır.

Cemal Nadir, 13 Temmuz 1902’de Bursa’da Bulgaristan göçmeni babası ve yerli annesi tarafından dünyaya getirildi. Hattatlık mesleğini icra eden babası, Şevket bey, hukuk mahkemelerinde görev yapıyordu. İlk ve orta öğrenimini Bursa ve Bilecik’te tamamladıktan sonra, maddi sıkıntılar nedeniyle daha ileri bir eğitime devam edemedi. Almanya’da mühendislik eğitimi almak için kazandığı devlet sınavını kullanmamayı seçti ve ailesinin etkisiyle resim sanatına yöneldi. Ancak, Şevket Bey’in hattatlık yaptığı Bursa Sahaflar Çarşı’sındaki bir dükkanı açma ve kendisi için bir kariyer başlatma girişimi pek başarılı olmadı.

Kendi geçimini sağlamak için tabela ressamlığı yapmaya ve ilkokullarda resim öğretmenliği yapmaya başladı. İlk karikatürü, Sedat Simavi’nin yayınladığı “Diken” dergisinde 18 yaşında yayınlandı.

1923’te Melahat Hanım ile evlendi.

Karikatür çizimlerini “Ayine” ve “Zümrüdüanka” dergilerinde başlattı ve 1924’te “Akbaba” ve 1926’da “Resimli Dünya” dergilerine başladı. Ancak, karikatür çizerek geçinmeye çalıştığı bir dönemin ardından, kazancı düşük olan “Papağan” gazetesinden ayrıldı ve Bursa’ya döndü. Bu dönemde Cemal Nadir, yeni bir alfabe kullanılarak yazılmış tabelalar çizerek yeni bir iş buldu. Bu arada, deneyimlerini “Sinema Mecmuası”nda yayınlanan reklam karikatürleri ve atasözlerinin karikatürlerini çizen yazılarıyla paylaştı.

1928’de, “Akbaba” dergisinde yayınladığı karikatürler dikkat çekmeye başlayınca, Necmettin Sadak tarafından Akşam gazetesine günlük karikatür çizmek üzere davet edildi. 1929’da Amcabey adlı popüler karakteri yarattı ve bu karakter, 1930’da “Son Posta” gazetesinde yayınlandı. 1943’te Akşam gazetesinden ayrılan Cemal Nadir, 1944’te kendi mizah dergisi “Amcabey”i yayınladı.

Cemal Nadir, karikatür sanatında yaptığı yeniliklerle tanınıyordu. Tiplemelerde ve mizah anlayışında yerliliği vurgulayan ve çizgiyle anlatımı ön planda tutan bir sanatçıydı. Cemal Nadir, Türk karikatürcülüğü üzerindeki etkisiyle ve Fransız etkisinden uzaklaşan, özgün bir mizah anlayışı benimseyen çizgileriyle tanınıyordu.

Cemal Nadir, toplumda gördüğü çarpıklıkları, çift yüzleri ve üstü kapalı davranışları yaratmış olduğu karakterler üzerinden eleştirirdi. Bu karakterler toplumdaki benzersiz yönleri yansıtıyor ve alaycı bir şekilde ele alıyorlardı.

Ölümünün ardından adı İstanbul’da ve Bursa’da birçok cadde ve sokakta yaşatıldı ve Bursa Kültür Parkı’na bir heykeli dikildi. 1992’den itibaren adına uluslararası bir karikatür yarışması düzenlenmeye başlandı.

Cemal Nadir, 1947 yılında, henüz 45 yaşındayken hayatını kaybetti. Ölüm nedeni kalp iltihabı olarak belirlendi ancak, zamanında doğru tedavi uygulanmadığı için hayatını kaybetti.

EVLİLİKLERİ:
1. Evliliği, 1923 yılında Melahat Hanım ile oldu ve bu evlilikten Gönül Güler (Tunaman) adında bir kızı oldu.
2. Evliliği, 1929 yılında Müzehher (Nihal) Karamağralı ile oldu. 1934’te bu evlilikten Nihal adında bir kızı oldu.

Cemal Nadir Güler haberleri

Cemal Nadir Güler, Cemal Nadir Güler biyografisi, Cemal Nadir Güler hayatı, Cemal Nadir Güler özgeçmişi, Cemal Nadir Güler hakkında, Cemal Nadir Güler doğum yeri
Cemal Nadir Güler fotoğraf, Cemal Nadir Güler video, Cemal Nadir Güler resim, Cemal Nadir Güler kimdir?, Cemal Nadir Güler kaç yaşında?, Cemal Nadir Güler nereli,
Cemal Nadir Güler memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!