Cemil Meriç Biyografisi

Doğum tarihi: 12.Aralık.1916

Ölüm tarihi
Cemil Meriç kaç yaşında öldü: 71
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yazar, Sosyolog
Cemil Meriç doğum yeri: Reyhanlı, Hatay
Ölüm yeri: İstanbul

Cemil Meriç Kimdir?

Balkan Savaşı sırasında Yunanistan’dan Türkiye’ye göçen bir aileye ait olan Cemil Meriç, 12 Aralık 1916’da Reyhanlı, Hatay’da dünyaya geldi. Hatay’da Fransız eğitim sistemi ile eğitim aldıktan sonra İstanbul’daki Pertevniyal Lisesi’ne katıldı ve ardından İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe eğitimi aldı. İlk yazısını 1928’de Yeni Gün gazetesinde yayınladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Meriç, bir süreliğine öğretmenlik yaptı ve Tercüme Kalemi’nde reis olarak görev aldı. Cemil Meriç’in yazılarının yanı sıra, Balzac ve Victor Hugo’nun Fransızca’dan tercümeleri ile de tanındı. Ayrıca sosyoloji profesörü Ümit Meriç’in babası olmasıyla da anılır.

Elazığ ve İstanbul’da Fransızca öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesine geçiş yapan Meriç, burada yabancı diller ve sosyoloji bölümlerinde ders verdi. İlk yazısı 1941 yılında İnsan dergisinde yayınlandı ve Balzac hakkında bir inceleme içeriyordu. Meriç, 1947’de Yirminci Asır dergisinde yazmaya başladı ve 1953’te dergide yazıları yayınlandı.

Meriç, miyop rahatsızlığının artması nedeniyle 1955 yılında görme yetisini kaybetti. Bu duruma rağmen, Paris ve Cerrahpaşa’daki Kenzven Hastanesi’nde yapılan ameliyatlar sonuç vermese de çalışma ve üretme temposunu azaltmadı. Talebelerinin yardımıyla, “Hint Edebiyatı” adlı çalışmasını 1964’te yayımladı; eser, Batı düşüncesi karşısına Doğu’yu çıkaran ve Asya düşüncesi ile övgüler düzen bir çalışmaydı.

Görme yetisini tamamen kaybettikten sonra dahi eserlerini ve çevirilerini yazmaya devam eden Meriç, öğrencileri ve asistanları yazmaları için eserlerini dikte etti. 1974 yılında emekliye ayrılan Meriç, bu durum, araştırmalarını ve üretimini engellemedi. Yıllar boyunca biriken bilgisini değerlendirebildiği dönemde, düşüncelerini art arda yazmaya başladı.

Meriç, 1942’de eşi Fevziye ile evlendi ve bu evlilikten 1945’te oğlu Mahmut Ali, 1946’da ise kızı Ümit dünyaya geldi. Cemil Meriç, 1984 yılında beyin kanaması ve felç nedeniyle sağlık problemleri yaşadı ve 13 Haziran 1987’de hayatını kaybetti.

Cemil Meriç’in eserleri arasında “Işık Doğudan Gelir”, “Kültürden İrfana”, “Mağaradakiler” ve “Sosyoloji Notları” gibi başlıklar bulunmaktadır. Kendi zamanının önemli düşünürlerinden biri olan Meriç, Türkiye’de dil, sosyoloji ve felsefe alanlarında önemli bir ismi olmuştur. Türkiye Millî Kültür Vakfı ödülünü ve Yılın Yazarı ödülünü kazanmıştır.

Cemil Meriç haberleri

Cemil Meriç, Cemil Meriç biyografisi, Cemil Meriç hayatı, Cemil Meriç özgeçmişi, Cemil Meriç hakkında, Cemil Meriç doğum yeri
Cemil Meriç fotoğraf, Cemil Meriç video, Cemil Meriç resim, Cemil Meriç kimdir?, Cemil Meriç kaç yaşında?, Cemil Meriç nereli,
Cemil Meriç memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!