Ceyhan Mumcu Biyografisi

Doğum tarihi: 19.Ocak.1940
Ceyhan Mumcu kaç yaşında: 83
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Ekonomist, Hukuk Adamı, Gazeteci, Yazar
Ceyhan Mumcu doğum yeri: Kırşehir

Ceyhan Mumcu Kimdir?

Ceyhan Mumcu, Uğur Mumcu’nun ağabeyidir; Uğur Mumcu 1993’te aracına yerleştirilen bir bombayla suikast sonucu hayatını kaybeden tanınmış bir gazeteci ve yazardı. Ceyhan Mumcu, Hakkı Şinasi Mumcu ve Nadire Mumcu çiftinin oğlu olarak 19 Ocak 1940’ta Kırşehir’de dünyaya geldi. Ailesi çoğunlukla Ankara’da yaşadığı için okul hayatını Ankara’da geçirdi ve 1964’te Ankara Üniversitesi’nden Siyasal Bilgiler Fakültesi, Maliye ve Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Ardından, 1970’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ikinci bir diploma aldı.

Ortaokul yıllarında aktif siyasete giren Ceyhan Mumcu, 1960 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldı ve Atatürk’ün devrimlerini, milli birlik ve demokrasiyi her zaman savundu. Öğrencilik yıllarında okul derneklerinde liderlik rolü üstlendi. Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nden ayrılıp İşçi Partisi’ne katıldı ve 1994 yerel seçimlerinde Ankara-Çankaya Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi.

Profesyonel kariyeri boyunca çeşitli hükümet kurumlarında çeşitli görevler yaptı. Serbest avukatlığa başlamadan önce, elektrik işleri, araştırma, iş hukuku ve sosyal işler gibi alanlarda çeşitli deneyimler kazandı. 1 Kasım 1980’den itibaren serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

Ceyhan Mumcu, 1999 ve 2011 yıllarında İşçi Partisi’nden milletvekili adayı oldu. 2002’de Kemal Derviş’in Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılacağını öğrendiğinde, Derviş’in tam yetkili bir üye olarak partinin kabul edilmesi üzerine partiden ayrılıp İşçi Partisi’ne katıldı.

Ceyhan Mumcu’nun bir kardeşi, iki kız kardeşi ve bir çocuğu vardır. 1993’te aracına bomba yerleştirilerek suikast sonucu hayatını kaybeden kardeşi Uğur Mumcu’nun ölümünün ardından, faillerin bulunması için büyük çaba harcadı. 2008 yılında, kardeşi Uğur Mumcu hakkında daha önce verdiği röportajları “Kardeşim Uğur Mumcu” adlı bir kitapta topladı.

Kendisine ait kitaplar :
2008 – Kardeşim Uğur Mumcu

Ceyhan Mumcu haberleri

Ceyhan Mumcu, Ceyhan Mumcu biyografisi, Ceyhan Mumcu hayatı, Ceyhan Mumcu özgeçmişi, Ceyhan Mumcu hakkında, Ceyhan Mumcu doğum yeri
Ceyhan Mumcu fotoğraf, Ceyhan Mumcu video, Ceyhan Mumcu resim, Ceyhan Mumcu kimdir?, Ceyhan Mumcu kaç yaşında?, Ceyhan Mumcu nereli,
Ceyhan Mumcu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!