Charles Bukowski Biyografisi

Doğum tarihi: 16.Ağustos.1920

Ölüm tarihi
Charles Bukowski kaç yaşında öldü: 74
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Şair, Yazar
Charles Bukowski doğum yeri: Andernach, Almanya
Ölüm yeri: Kaliforniya, A.B.D.

Charles Bukowski Kimdir?

1920 doğumlu Amerikalı şair ve yazar Henry Charles Bukowski’nin yaşamı ve eserleri üzerine bir biyografi yazısına başlıyorum. Sayısız şiir ve hikaye, 6 tane roman ve 50’den fazla kitap yazarak büyük bir üretkenliğe imza atan Bukowski, genellikle Los Angeles’a bağlı yaşantısını eserlerinde temel alır. Yazarlık tarzı, öyle geniş bir takdire mazhar olmuştur ki, bu tarzın benzerleri birçok yerde görülebilir.

Bukowski, 16 Ağustos 1920’de Almanya’nın Andernach kentinde dünyaya geldi. Gerçek adı Heinrich Karl Bukowski olan yazarın annesi Katharina Fett, kadın terziliği yapmakta ve Almanya’da yaşamaktaydı. Babası ise, Polonya kökenli bir Amerikalı askerdi. İkili, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından tanışıp evlenmişlerdi. Bukowski 2 yaşındayken ailesi Los Angeles’a göç etti. Yazarın anılarından da bildiğimiz üzere, babası sürekli işsiz kalır ve genç Bukowski’ye oldukça sert davranırdı. Los Angeles Lisesi’nde okurken ve sonrasında Los Angeles Üniversitesi’nde edebiyat, gazetecilik ve sanat dersleri alırken, topluma karşı tutumu belirlendi. Alkole çok küçük yaşta tanışan Bukowski, öğrenim hayatına 2 yıl sonra son verdi.

Okul yıllarında Bukowski, bulduğu her şeyi okuyup hikayeler yazmaya başlamıştı. Ancak bir gün, babası hikayelerini bulup tüm eşyalarını ve yazılarını tahrip ettiği bir öfke nöbeti geçirdi. Bu olayın ardından Bukowski, evi terk etme kararı aldı.

Bukowski’nin yazarlık kariyeri, 24 yaşında “Aftermath of a Lengthy Rejection Slip” isimli hikayesinin Story Magazine’de yayınlanmasıyla başladı. İki yıl sonra “20 Tanks From Kasseldown” hikayesi Portfolio III dergisinde yayınlandı. Ancak, hikayelerinin basım sürecinde bir stagnasyon dönemi yaşıyor ve bu durum nedeniyle 10 yıl boyunca hiçbir şey yazmıyor. Bu dönem boyunca, Los Angeles’ta yaşamasına rağmen, Amerika’nın birçok farklı bölgesinde çeşitli işlerde çalışıyor. 1950’lerin başında postacı olarak çalışmaya başlayan Bukowski, bu işi de 2.5 yıl sonra bırakıyor. 1955’te ülser olan Bukowski hastaneye gider ve ölümden döner. Hastalıktan sonra iyileşen Bukowski, şiirler yazmaya başlar. Bu süreçte, Barbara Frye ile evlenir. Frye, bir şiir dergisi olan “Harlequin”‘i çıkarmaktadır. Ancak çift 1959’da boşanma kararı alır.

Bukowski, 1964 dojoğumlu bir kızı olan Frances Smith’i hiçbir zaman evlenmemesine rağmen birlikte yaşadı. Ayrıca, bu dönemde Jon ve Gypsy Lou Webb ile tanışır. Webbler, “The Outsider” isimli bir dergi çıkarıyor ve bu dergide bazı Bukowski şiirlerini yayınlıyorlar. 1969’da, yayıncı John Martin’den yılda 1200$ karşılığında yazmak için teklif alır. Bu teklifi kabul eden Bukowski, postacı olarak çalışmayı bırakıp tamamen yazarlığa odaklanmaya karar verir. Kendisine olan inancı ve finansal desteği nedeniyle, Bukowski birçok kitabını Black Sparrow’dan çıkarır. Bukowski, 1976’da Linda Lee Beighle’la tanışır ve 2 yıl birlikte yaşadıktan sonra Doğu Hollywood’a taşınırlar. “Women” ve “Hollywood” adlı kitaplarında “Sara” adıyla anılan Beighle ve Bukowski, 1985’te evlenir.

San Pedro, Kaliforniya’da lösemiden ölen Charles Bukowski’nin cenaze töreni Budist rahipler tarafından gerçekleştirilmiştir. Yazarın mezar taşının üzerinde “Denemeyin” yazmaktadır. Bukowski’nin eserlerinin detaylı bir şekilde erkek fantazilerini ortaya serdiği düşünülmektedir. Bu nedenle eserlerinin akademik çevrelerde çok fazla ilgi görmemesine rağmen, hayatı ve eserleri hakkında birçok eleştirel kitap basılmıştır.

Charles Bukowski haberleri

Charles Bukowski, Charles Bukowski biyografisi, Charles Bukowski hayatı, Charles Bukowski özgeçmişi, Charles Bukowski hakkında, Charles Bukowski doğum yeri
Charles Bukowski fotoğraf, Charles Bukowski video, Charles Bukowski resim, Charles Bukowski kimdir?, Charles Bukowski kaç yaşında?, Charles Bukowski nereli,
Charles Bukowski memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!