Charles Dickens Biyografisi

Doğum tarihi: 07.Şubat.1812

Ölüm tarihi
Charles Dickens kaç yaşında öldü: 58
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Yazar
Charles Dickens doğum yeri: Portsmouth, İngiltere
Ölüm yeri: Kent, İngiltere

Charles Dickens Kimdir?

İngiliz yazar Charles John Huffam Dickens, 1812 yılında bir memurun çocuğu olarak Portsmouth’ta dünyaya geldi. Dickens, ailesinin mali zorlukları nedeniyle küçük yaşta çalışma hayatına atıldı ve 11 yaşında bir boya fabrikasında 10 saatlik vardiyalarla çalışmak zorunda kaldı. 15 yaşına geldiğinde ise bir avukata stenografi konusunda yardımcı oldu ve bu alanı öğrendi. 1835 yılında, Morning Chronicle gazetesinde stenograf olarak çalışmaya başlayan Dickens, burada “Boz” adında bir mahlas kullanarak yazılarını yayımlamaya başladı.

1830 yılında, ilk aşkı Maria Beadnell ile tanıştı ve onun hikayelerindeki Dora karakterine ilham kaynağı oldu. Ancak, Maria’nın ailesi ilişkilerini kabul etmedi ve ayrılmaları gerekti. 1837’de “Bay Mal’ın Serüvenleri” adlı romanıyla tanınmaya başlayan Dickens, aynı yıl içerisinde Catherine Hogart ile evlendi. 1940’da “Antikacı Dükkanı” isimli romanını yayımladı ve bu dönemde Amerika’ya seyahat ederek Daily News gazetesini ve Household dergisini kurdu. 1843 ve 1846 arasındaki seyahatlerinde birçok ünlü yazarla karşılaşma şansı buldu.

1858’de eşi Catherine’dan ayrılan Dickens, seyahatlerine yeniden başladı. Bu seyahatlerde birçok yeni insanla tanışan ve sıkça konferanslar veren Dickens, bu yoğun tempo sonucunda 1870 yılında hayatını kaybetti ve Paris’teki Mössie’de toprağa verildi.

Dickens’ın en bilinen eserleri arasında The Pickwick Papers, Oliver Twist, The Life and Adventures of Nicholas Nickleby, The Old Curiosity Shop, A Christmas Carol, Great Expectations ve The Mystery of Edwin Drood gibi çalışmaları bulunmaktadır.

Charles Dickens haberleri

Charles Dickens, Charles Dickens biyografisi, Charles Dickens hayatı, Charles Dickens özgeçmişi, Charles Dickens hakkında, Charles Dickens doğum yeri
Charles Dickens fotoğraf, Charles Dickens video, Charles Dickens resim, Charles Dickens kimdir?, Charles Dickens kaç yaşında?, Charles Dickens nereli,
Charles Dickens memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!