Charles Pierre Baudelaire Biyografisi

Doğum tarihi: 09.Nisan.1821

Ölüm tarihi
Charles Pierre Baudelaire kaç yaşında öldü: 46
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Şair, Yazar
Charles Pierre Baudelaire doğum yeri: Paris, Fransa
Ölüm yeri: Paris

Charles Pierre Baudelaire Kimdir?

Fransız şair Charles Pierre Baudelaire, kendine has bir tarzı olan ve avangard sanatın öncülerinden 19. yüzyılın en önde gelen bir ismiydi. Ayrıca bir çevirmen ve eleştirmen olarak da tanınır.

Baudelaire, Paris’te 1821 yılında doğdu ve babasının ölümünün ardından annesinin yeniden evliliği nedeniyle acı dolu bir çocukluk yaşadı.

Gençken, okuldan disiplinsizlik nedeniyle atıldı ve ebeveynlerinin hukuk eğitimi almaya zorlamasından bıkan Baudelaire, genç yaşta bohem bir yaşama başladı.

Ailesinin onu tamamen reddetmesi ve frengi hastalığına yakalanması nedeniyle, Baudelaire 20 yaşında Hindistan’a gönderildi ancak oraya asla gitmedi.

Fransa’ya döndüğünde, hayatının büyük bir bölümünde sevgilisi olan Jeanne Duval’la tanıştı.

Babasının mirasını israf edince Baudelaire, ailesinin miras yetkisini iptal etmesi sonucunda parasız kaldı ve koruma altına alındı. Bu durum, yaşamı boyunca olgunlaşamamasına yol açtı.

Baudelaire, hayatının boş ve anlamsız olduğunu düşünerek 1845’te intihara teşebbüs etmiş, aynı yıl frenginin ikinci kez kendisini ziyaret etmiştir.

1846’da, daha sonra Les Fleurs du Mal (The Flowers of Evil) adlı kitabında yer alacak şiirlerini yazmaya başladı ve Edgar Allan Poe’nun eserlerini Fransızca’ya çevirdi.

Fransız devrimine destek vermiş fakat sonuçlarından dolayı hayal kırıklığına uğramış olan Baudelaire, Kötülük Çiçekleri adlı eserinde yer alan altı şiiri kamu ahlakına karşı bulunarak mahkemeye verildi.

Ahlaka karşı gelmek suçlaması nedeniyle yargılanan Baudelaire, üvey babasının ölümü üzerine annesiyle bağlarını onarmaya çalıştı.

Baudelaire’in 1851’deki esrar ve alkol kullanımı sağlığına zarar vermeye başladı.

İlerleyen yıllarda yayınlanan “Yapay Cennetler” adlı eserinde, Baudelaire özgün duruşunu devam ettirdi ve otobiyografik bir eser olan “Çırılçıplak Soyulan Yüreğim” üzerinde çalıştı.

Baudelaire, Belçika’dan döndükten sonra felç oldu ve 1867’de Paris’te hayatını kaybetti.

Baudelaire, hayattayken metropol yaşamı ile ilgili edebi eserler oluşturdu ve ayrıca eleştiri yazıları da yayınladı. Bu eserler, modern estetiğin başlangıcını temsil etti ve birçok şairi etkiledi.

Baudelaire’in şiirlerinin ahlak dışı olarak kabul edilmesinden dolayı rededildi, ancak bu durum, onun avangard sanat ve edebiyatın temelini atmasına engel olamadı.

Baudelaire’in “Yalnızın Şarabı” şiiri, derin duygusal bir dille yazılmış ve pek çok kişiye ilham vermiştir. Bu şiiri, çeşitli konular üzerine düşünmeye teşvik eder ve okuyucuya duygusal bir deneyim sunar.

Charles Pierre Baudelaire haberleri

Charles Pierre Baudelaire, Charles Pierre Baudelaire biyografisi, Charles Pierre Baudelaire hayatı, Charles Pierre Baudelaire özgeçmişi, Charles Pierre Baudelaire hakkında, Charles Pierre Baudelaire doğum yeri
Charles Pierre Baudelaire fotoğraf, Charles Pierre Baudelaire video, Charles Pierre Baudelaire resim, Charles Pierre Baudelaire kimdir?, Charles Pierre Baudelaire kaç yaşında?, Charles Pierre Baudelaire nereli,
Charles Pierre Baudelaire memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!