Christian Anton Lang Biyografisi

Doğum tarihi: 02.Aralık.1890

Ölüm tarihi
Christian Anton Lang kaç yaşında öldü: 86
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yönetmen
Christian Anton Lang doğum yeri: Viyana, Avusturya
Ölüm yeri: Hollywood, A.B.D.

Christian Anton Lang Kimdir?

Sessiz sinema evreninin en önemli karakterlerinden biri olarak kabul edilen Avusturya kökenli film yönetmeni, senaryo yazarı ve yapımcı Fritz Lang, bilinenin aksine sinemadaki Kara ütopya akımının öncülerindendir. Meşhur eseri Metropolis’le tanınan Lang, İngiliz Film Enstitüsü tarfından Karanlığın Efendisi ismi ile taltif edilmiştir.

Friedrich Christian Anton Lang adı ile 2 Aralık 1890’da Avusturya’nın Viyana kentinde doğan Lang, mimar olan babası Anton Lang ve ev kadını annesi Pauline Lang’in ikinci çocuğuydu. Hayatının başlangıç dönemlerini Viyana’da geçiren Lang, lisans eğitimini tamamladıktan sonra Viyana Teknik Üniversitesi’ne kabul edildi ve burada sivil mühendislik ve sanat dallarında akademik eğitim aldı. 1910 yılında Çin, Japonya, Kuzey Afrika ve Rusya’ya seyahat etti ve serbest işlerde çalıştı. 1913’te Paris’e giderek resim dersleri aldı, ancak Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi üzerine ülkesine geri dönmek zorunda kaldı.

Savaş döneminde Avusturya Ordusu’na katılan Fritz Lang, Rusya ve Romanya cephelerinde savaştı ancak ağır yaralanmaları ve patlayan bir bombanın sebep olduğu travma sebebiyle uzun süre bir askeri hastanede kaldı. İyileşme sürecinde, kafasındaki film senaryolarını kağıda dökmeye başladı ve 1918’de teğmen olarak ordudan ayrıldı.

Ordudan ayrıldığı yıl Berlin’e taşınan ve film yönetmenliğine atılan Lang, 1919 yılında ‘Halbblut’ isimli ilk film projesinin altına imzasını attı. Aynı yıl Alman yapım firması Decla’da çalışmaya başlayan Lang, kısa süre sonra ise UFA Stüdyolarında işe başladı. İlk yılında dört film daha çekmeyi başaran Lang, 1920 yılında, daha sonradan 1922’de evleneceği Thea Von Harbou’nun senaryosunu yazdığı ”Der Müde Tod” adlı bir film çekti. Bu film ile dikkat çekmeye başlayan Lang, hızla Alman dışavurumcu sinema camiasının önde gelen isimleri arasına girdi. Lang’ın bu alandaki ilk eseri, 1922 yılında vizyona giren ve hipnotizmayla suça sürükleyen bir kötü adamın öyküsünü anlatan Doktor Mabuse oldu.

Ancak Lang’ın asıl ününün zirvesine çıkardığı filmler, 1924 yılında çektiği Die Niebulungen ve 1927 yapımı Metropolis oldu. Özellikle Metropolis, kara ütopya sinemasının en büyük örneklerinden biri olan aynı zamanda Alman sessiz sinemasının en görkemli ve masraflı ürünlerinden biriydi.

Lang, Nazi rejimine rağmen saygı gördü ve Propaganda Bakanı Joseph Goebbels tarafından Devlet Sinema Müdürlüğü görevine getirilmesi teklif edildi. Ancak, Nazizm’İn yükselişi Fritz Lang’ı rahatsız etti ve Almanya’da kalmayı istemedi. Kendisine önerilen Sinema Müdürlüğü görevini reddeden Lang, Fransa’ya kaçarak sinema kariyerine burada devam etti, ancak karısı Thea, Lang’dan ayrılarak Nazi Partisi’ne katıldı.

Fransa’da kısa süre geçirdikten sonra Amerika’ya yerleşen Fritz Lang, MGM Stüdyoları’nda çalışmaya başladı ve burada Fury (1936), You Only Live Once (1937) ve The Return of The Frank James (1940), Western Union (1941) gibi başarılı filmler çekti. Amerika’da çektiği filmler, Almanya’da çektiği filmlere göre daha zayıf kurgusu ve etkisi olmasına rağmen eleştirmenlerce takdir edildi.

ABD’deki çalışma koşullarından memnun olmayan Lang, 1956’da Almanya’ya geri döndü ve ”Der Tiger Von Eschnapur” adında iki bölümlük bir seri film çekti. 1960 yılında son filmi Bin Gözlü Doktor Mabuse’u çekti ve 1960’ların ortasında tekrar ABD’ye döndü ve yaşlılık yıllarını burada geçirdi.

Fritz Lang, kör olarak hayatının son yıllarını sürdürdü ve 2 Ağustos 1976’da Hollywood, ABD’de hayatını kaybetti.

Christian Anton Lang haberleri

Christian Anton Lang, Christian Anton Lang biyografisi, Christian Anton Lang hayatı, Christian Anton Lang özgeçmişi, Christian Anton Lang hakkında, Christian Anton Lang doğum yeri
Christian Anton Lang fotoğraf, Christian Anton Lang video, Christian Anton Lang resim, Christian Anton Lang kimdir?, Christian Anton Lang kaç yaşında?, Christian Anton Lang nereli,
Christian Anton Lang memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!