Christopher Plummer Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Aralık.1929

Ölüm tarihi
Christopher Plummer kaç yaşında öldü: 92
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu
Christopher Plummer doğum yeri: Toronto, Ontario, Kanada
Ölüm yeri: Weston, Connecticut, ABD

Christopher Plummer Kimdir?

Arthur Christopher Orme Plummer, 13 Aralık 1929’da Toronto, Ontario, Kanada’da dünyaya geldi. Onun annesi Isabella Mary Abbott ve babası John Orme Plummer idi. Ancak, Plummer’ın doğumundan kısa bir süre sonra ailesi ayrıldı ve o annesi ile Abbott ailesinin evinde Montreal’in dışındaki Senneville, Quebec’te büyüdü. Annesinin babası Sir John Abbott, 1891-1892 yılları arasında Kanada Başbakanıydı.

Piyano eğitimi alırken aynı zamanda Ottawa, Kanada’daki Repertuar Tiyatrosu (CRT)’nda oyunculuk eğitimi de alan Plummer, Amerikalı yapımcı ve yönetmen Eva Le Gallienne tarafından keşfedildi. Gallienne, Plummer’a 1954 yılında Mary Astor ile birlikte Starcross Hikayesi’nde rol verdi. İlk filmi “Stage Struck” ise 1958 yılında çekildi.

Plummer, tiyatro oyunlarındaki performansı sayesinde birçok ödülün sahibi oldu. 2000’de “Köstebek” filmi ve 2012’de “Yeni Başlangıçlar” filmi ile önemli ödüller kazandı. Bunlar arasında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Ödülü, Altın Küre Sinema Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Beyaz Perde Sanatçıları Derneği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü ve Bağımsız Ruh En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü de bulunmaktadır.

Plummer, hayatında 3 kez evlendi: İlk eşi tiyatro oyuncusu Tammy Grimes ile (1956-1960) beraberliğinden Amanda Plummer (1957) adında bir kızı oldu. 2. evliliğini Patricia Lewis ile (1962-1967) yaptı. 3. evliliği ise İngiliz dansçı ve oyuncu Elaine Regina Taylor ile oldu (1970) ve Connecticut, Weston’daki 30 dönümlük bir çiftlikte yaşadılar.

Plummer ayrıca televizyon ve sinema filmlerinde de boy gösterdi ve 2020’de “The Last Full Measure”, 2019’da “Knives Out” ve “Departure” ile izleyici karşısına çıktı. Hayatını kaybettiği 5 Şubat 2021’e kadar oyunculuk kariyerine devam etti.

Christopher Plummer haberleri

Christopher Plummer, Christopher Plummer biyografisi, Christopher Plummer hayatı, Christopher Plummer özgeçmişi, Christopher Plummer hakkında, Christopher Plummer doğum yeri
Christopher Plummer fotoğraf, Christopher Plummer video, Christopher Plummer resim, Christopher Plummer kimdir?, Christopher Plummer kaç yaşında?, Christopher Plummer nereli,
Christopher Plummer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!