Conrad Potter Aiken Biyografisi

Doğum tarihi: 05.Ağustos.1889

Ölüm tarihi
Conrad Potter Aiken kaç yaşında öldü: 84
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Yazar, Şair
Conrad Potter Aiken doğum yeri: Savannah, Gürcistan
Ölüm yeri: Savannah, Gürcistan

Conrad Potter Aiken Kimdir?

Kayda değer edebi şahsiyet Conrad Potter Aiken, 5 Ağustos 1889’da Amerika’nın Georgia eyaletinde, Savannah şehrinde dünyaya geldi. Henüz çocukluğunda annesi ve babasının ölü bedenleriyle karşılaşarak büyük bir travma yaşadı. Bir doktor olan babası, annesini ve ardından kendisini öldürdü. Bu trajik olayın ardından 11 yaşındayken akrabası olan teyzesinin yanına Massachusetts’e gönderildi ve onunla birlikte yaşadı.

Aiken, ortaokul ve lise eğitimini Massachusetts’teki özel okullar olan Middlesex School ve Concord’da aldı. Daha sonra Harvard Üniversitesi’ne girdi burada T.S.Eliot ile aynı dönem öğrenci oldu. 1912 yılında Walter Lippman, Van Wyck Brooks ve E.E. Cummings gibi isimlerle birlikte Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu.

Bir süre gazetecilik yaparak geçimini sağladıktan sonra, hayatını tamamen yazılarına adadı. Bu dönemde bir miktar kazancı da vardı. Yazdığı şiirlerde ve eserlerde Sigmund Freud, Havelock Ellis, William James, Edgar Allan Poe gibi saygın yazar ve düşünürlerin görüşlerine de yer verdi.

Aiken’in ilk şiir koleksiyonu olan “Earth Triumphant” 1914 yılında basıldı ve bu eser onun şiir dünyasında tanınmasını sağladı.

Tüm güzel şeylerin sonu var,
Bütün güzellikler yok olacak,
Ve cesurca harcanan gençlik,
Bir peni karşılığında yalvaracak ve sonra elveda diyecek.

“Bütün güzel şeylerin bir sonu vardır” adlı şiirinden bir dörtlük.

Conrad Potter Aiken haberleri

Conrad Potter Aiken, Conrad Potter Aiken biyografisi, Conrad Potter Aiken hayatı, Conrad Potter Aiken özgeçmişi, Conrad Potter Aiken hakkında, Conrad Potter Aiken doğum yeri
Conrad Potter Aiken fotoğraf, Conrad Potter Aiken video, Conrad Potter Aiken resim, Conrad Potter Aiken kimdir?, Conrad Potter Aiken kaç yaşında?, Conrad Potter Aiken nereli,
Conrad Potter Aiken memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!