Cüneyt Arcayürek Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Mart.1928

Ölüm tarihi
Cüneyt Arcayürek kaç yaşında öldü: 87
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Gazeteci, Yazar
Cüneyt Arcayürek doğum yeri: Ankara
Ölüm yeri: Ankara

Cüneyt Arcayürek Kimdir?

Türk gazeteci ve yazar Cüneyt Arcayürek, 6 Mart 1928’de Ankara’da, İzzet Bey ve Mesrure Hanımın genç öğretmen çift olarak dünyaya geldi. Ailesinde üç çocuğun en küçüğü olan Arcayürek’in Nezih ve Dündar adında iki ağabeyi bulunmaktadır. İlk öğreniminin ardından Cebeci Ortaokulu, Gazi Lisesi ve Atatürk Lisesi’nde eğitim aldı ve 1944’te lise eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlayan Arcayürek, arkadaşı Çetin Altan’ın tavsiyesiyle ikinci sınıfta gazeteciliğe geçmiştir.

Kariyerine, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yayın organı Ulus gazetesinde 1947’de başlayan Arcayürek, sırasıyla Ankara Akşam haberleri, Kudret, Vatan, Ulus Gazetesi, Anka Haber Ajansı, Akis, Hürriyet, Güneş ve Milliyet gazetelerinde görev almıştır. Milliyet ve Akis dergisinde genel yayın yönetmenliği de yapmış, 1985 yılından itibaren Cumhuriyet Gazetesinde yazılarını kaleme almıştır.

1950 yılında, yedek subay olarak askerlik görevini Ankara’da tamamladı. Arcayürek’in belki de en bilinen olayı, ABD başkanı Lyndon B. Johnson tarafından Türkiye başbakanı İsmet İnönü’ye gönderilen ve Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesini önlemek amacıyla yazılan “Johnson Mektubu”nu bulması ve Hürriyet’te yayımlamasıdır.

Kendisi, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda adaya ilk ayak basan gazeteci olmuştur ve 9. Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e danışmanlık yaptı. Tuncay Özkan ile birlikte KanalTürk’teki Politika Durağı programını sundu ve Cumhuriyet gazetesinde “Güncel “ köşe yazıları kaleme alıyordu.

Arcayürek, 1960 yılında Esin Hanım’la evlendi ancak çocukları olmadı. 23 Haziran 2015’te 87 yaşında Ankara’da hayatını kaybetti. Ayrıca, onlarca kitabı bulunmaktaydı, bunlardan bazıları; ‘Demokrasinin İlk Yılları: 1947-1951’, ‘Demokrasi Dur: 12 Eylül 1980’, ‘Bir Özgürlük Tutkunu Bülent Ecevit’ ve ‘Atatürk’ten Sonra Bugünlere Nasıl Geldik?’ gibi eserlerdir.

Cüneyt Arcayürek haberleri

Cüneyt Arcayürek, Cüneyt Arcayürek biyografisi, Cüneyt Arcayürek hayatı, Cüneyt Arcayürek özgeçmişi, Cüneyt Arcayürek hakkında, Cüneyt Arcayürek doğum yeri
Cüneyt Arcayürek fotoğraf, Cüneyt Arcayürek video, Cüneyt Arcayürek resim, Cüneyt Arcayürek kimdir?, Cüneyt Arcayürek kaç yaşında?, Cüneyt Arcayürek nereli,
Cüneyt Arcayürek memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!