Demir Özlü Biyografisi

Doğum tarihi: 09.Eylül.1935

Ölüm tarihi
Demir Özlü kaç yaşında öldü: 86
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Yazar
Demir Özlü doğum yeri: Vefa, İstanbul
Ölüm yeri: Stockholm, İsveç

Demir Özlü Kimdir?

Başarılı bir öykü ve roman yazarı olan Özlü, eserlerinin ilk dönemlerinde varoluşçuluk felsefesine meyilli olmuş, zamanla ise toplumsal gerçekçilik anlayışına yönelmiştir.

1935 yılında İstanbul’un Vefa mahallesinde öğretmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Özlü, ilk ve orta öğrenimini Ödemiş’te tamamladı. Kabataş Erkek Lisesi’nde lise eğitimini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek öğrenim gördü ve burada hukuk felsefesi asistanı olarak görev aldı. Aynı zamanda yazar Tezer Özlü’nün ağabeyi ayrıca yazar Sezer Duru’nun da kardeşidir.

1960’lı yıllarda kurulan Türkiye İşçi Partisi’ne ilk üye olanlar arasında yer alan Demir Özlü, sosyalist fikirleri nedeniyle izlenme altına alındı ve askerlik hizmetini ancak sakıncalı piyade olarak yaptırıldı.

Askere gittikten sonra avukat olmaya karar veren Özlü, Paris Hukuk Okulu’nda yıllarca asistanlık yaptı. Türkiye’ye döndüğünde, mezuniyetinden sonra başladığı asistanlık görevi, politik eylemler sebebiyle sonlandırıldı ve Özlü avukatlık mesleğine başladı.

12 Mart Muhtırası döneminde hapis yattı ve sonrasında İsveç’e yerleşti. Yayınlanan bir makalesi nedeniyle savcılık tarafından sorgulanıldı ve 1986’da Türkiye’ye dön çağrısına uymadığı için vatandaşlıktan çıkarıldı.

1971’de Türkiye’ye seyahat eden İsveçli gazeteci Ulla Lundström ile tanışarak evlendi ve İsveç’e taşındı. Ayda Özlü Çevik adında gazetecilik ve yapım işlerinde çalışan bir kızı vardır.

Özlü, İsveç Yazarlar Birliği ve İsveç Pen Kulübü üyeliği yaptı ve 1989’da kendi iradesiyle Türkiye’ye geri döndü.

Her ne kadar 18 yaşında ilk şiirlerini yazmaya başlasa da, Özlü’nün hikaye oluşturmaktan ziyade, varoluş üzerine olan düşüncelerini anlatabilme hedefi vardı. Bundan dolayı, hem bireysel özgürlüğünü sürdürdü hem de topluma eleştirel bir bakış açısıyla yaklaştı.

Özlü, varoluşçu düşüncesini yansıttığı hikayelerini Mavi, Pazar Postası, Yeni Ufuklar, Yeni Dergi, Soyut, Somut gibi dergilere verdi ve Türk Dili Dergisinde de şiirler yayımladı.

Başlangıçta, öykülerinde kişileri toplum, çevre ve doğadan uzaklaştırdı ve insanların içsel çatışmalarını anlattı. Sonra ise eserlerinde toplumsal gerçekçiliğe yönelik bir eğilim oluştu.

1963’te yayımladığı “Solumu” adlı kitap ile Türk Dil Kurumu 1964 Hikaye Ödülü’nü kazanan Demir Özlü, 1988’deki “Stockholm Hikayeleri” ile 1989 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı ve “Bir Yaz Mevsimi Romansı” kitabıyla Orhan Kemal Armağanı’nı aldı ve eserlerine İsveç’te devam etti.

Demir Özlü, 2019 yılında Konak Belediyesi tarafından düzenlenen İzmir Öykü Günleri’nin onur konuğu oldu.

Özlü, 13 Şubat 2021’de İsveç’in başkenti Stockholm’de 86 yaşında kalp krizi geçirerek hayata veda etti.

Ödülleri :
– 1963 – Türk Dil Kurumu Hikâye Ödülü (Soluma ile)
– 1988 – Sait Faik Hikâye Armağanı (Stokholm Öyküleri ile)
– 1990 – Orhan Kemal Roman Ödülü (Bir Yaz Mevsimi Romansı ile)
– 1996 – Dünya Kitap Dergisi Yılın Kitabı Ödülü (İthaka’ya Yolculuk ile)
– 1998 – Yunus Nadi Roman Ödülü (İthaka’ya Yolculuk ile)
– 2004 – Sedat Simavi Edebiyat Ödülü (Amerika 1954 ile)

Kitapları:
– Bunaltı, Soluma, Boğuntulu Sokaklar, Öteki Günler Gibi Bir Gün, Bir Uzun Sonbahar, Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları, Aşk ve Poster, Bir Beyoğlu Düşü, Berlin’de Sanrı, Stockholm Öyküleri, Bir Yaz Mevsimi Romansı, Sürgünde 10 Yıl, Berlin Güncesi, Ne Mutlu Ulysses Gibi, Siyasi Yazılar, İstanbul Büyüsü, Tatlı Bir Eylül, İthaka’ya Yolculuk, Borges’in Kaplanları, Balkur’da Akşam Yemeği, Paris Güncesi, Geçen Yaz Kentte Kızlar, Şapka,Deniz Kıyısı ve Yüz, Kentler, Kadınlar Yazarlar, Samuel Beckett’in Terzisi, Amerika 1954, Dalgalar, Kanal Kentlerinde, Önünde Boş Bir Uzam, İşte Senin Hayatın ve daha fazlası.

Demir Özlü haberleri

Demir Özlü, Demir Özlü biyografisi, Demir Özlü hayatı, Demir Özlü özgeçmişi, Demir Özlü hakkında, Demir Özlü doğum yeri
Demir Özlü fotoğraf, Demir Özlü video, Demir Özlü resim, Demir Özlü kimdir?, Demir Özlü kaç yaşında?, Demir Özlü nereli,
Demir Özlü memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!