Derman İskender Över Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Mayıs.1964

Ölüm tarihi
Derman İskender Över kaç yaşında öldü: 55
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar, Şair
Derman İskender Över doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: Bodrum, Muğla

Derman İskender Över Kimdir?

Derman İskender Över, 28 Mayıs 1964 tarihinde İstanbul’da doğdu. Kendine ait olan “Küçük İskender” takma adıyla tanınan Över’in babası Derviş Över’dir. İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi ve ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne geçti. Ancak 5. sınıfta bu bölümü terk edip İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji okumaya başladı. Üç yıl burada eğitim gördükten sonra sanata olan tutkusu nedeniyle okulu tamamlamadan ayrıldı ve edebiyat ve sinema alanlarına yöneldi.

1980 yılından itibaren çeşitli edebiyat dergilerinde yazı ve şiirleri yer aldı. İlk şiiri, Milliyet Genç Sanat Dergisi’nde İskender Över ismiyle yayımlanmıştır. 1985’te ise Adam Sanat Dergisi’nde şiirleri profesyonel olarak yayınlanmaya başladı. Bu dönemden itibaren “Küçük İskender” ismiyle yaygın şekilde bilinmeye başladı.

İskender Över, “marjinal şair” olarak tanınan biri oldu. 1985 yılından bu yana çeşitli şiirler, romanlar, bir günlük, üç roman, iki özel derleme ve bir inceleme kitabı olmak üzere birçok eseri yayımladı. Bunun yanı sıra, İskender’in şiirleri birçok Avrupa ülkesinde çıkan antolojilerde yer aldı. Kanadalı Descant dergisinin Türkiye özel sayısında ve ABD’de yayımlanan bir başka antolojide de eserleri yer aldı.

2000 yılında İtalya’da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması’nda, ilk 10’a girerek bu başarıyla kitaplaştırıldı. Aynı yıl içinde, “Bir Çift Siyah Deri Eldiven” adlı şiir kitabıyla Orhon Murat Arıburnu Ödülleri’nde birincilik ödülünü kazandı.

Eğitmenlik de yapmış olan Küçük İskender, Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Bölümü master öğrencileri için ‘Postmodernizmin Görsel Malzemeye Etkisi’ konulu bir seminer verdi. 2001 ve 2002 yıllarında, Almanya ve Hollanda’nın çeşitli şehirlerinde düzenlenen etkinliklere konuşmacı olarak katıldı ve şiir performansları sergiledi.

2003 yılında Berlin’deki İlk Türkiyeli Eşcinseller Kongresi’nde bildiri okudu. 2004’te ise New York ve Kuzey Carolina’daki üniversitelerde konuşmalar yaptı ve tek kişilik okuma gecelerinde yer aldı.

Birçok ödülün sahibi olan Küçük İskender, 2006’da İskender’i Ben Öldürmedim adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü, 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü ve 2017’de Necatigil Şiir Ödülü’nü kazandı.

Derman İskender Över, 3 Temmuz 2019 tarihinde, 55 yaşında kanser hastalığına yenilerek hayatını kaybetti.

Derman İskender Över haberleri

Derman İskender Över, Derman İskender Över biyografisi, Derman İskender Över hayatı, Derman İskender Över özgeçmişi, Derman İskender Över hakkında, Derman İskender Över doğum yeri
Derman İskender Över fotoğraf, Derman İskender Över video, Derman İskender Över resim, Derman İskender Över kimdir?, Derman İskender Över kaç yaşında?, Derman İskender Över nereli,
Derman İskender Över memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!