Dizzy Gillespie Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Ekim.1917

Ölüm tarihi
Dizzy Gillespie kaç yaşında öldü: 76
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen
Dizzy Gillespie doğum yeri: Cheraw, A.B.D.
Ölüm yeri: New York, A.B.D.

Dizzy Gillespie Kimdir?

Amerikalı müzisyen Dizzy Gillespie, bebop ve modern jazzın gelişimine büyük katkılar sunmuş önde gelen isimlerden biridir. Miles Davis, Fats Navarro ve Chuck Mangione gibi ikonik jazz sanatçılarına hem ilham kaynağı hem de öğretmen olan Gillespie, trompet, trambolin ve piyano gibi enstrümanları ustaca çaldı. Caz severler ve müzik eleştirmenleri tarafından tüm zamanların en iyi caz sanatçılarından biri olarak kabul edilen Gillespie, Charlie Parker ile birlikte bebop ve modern jazz türlerinin gelişimi konusunda büyük rol oynadı.

21 Ekim 1917’de Cheraw, Güney Carolina, ABD’de dünyaya gelen Gillespie, James ve Lottie Gillespie çiftinin dokuz çocuğunun en küçüğüdür. Babası müzisyen olan ve 4 yaşındayken piyano çalmayı öğrendiği Dizzy, babasının vefatının ardından 12 yaşındayken trompet ve trambolini kendi kendine çalmayı öğrendi.

Müzik kariyerine 1935 yılında başlayan Dizzy, ilk olarak Frank Fairfax Orchestrası’nda çalışmıştır. 1937’de Teddy Hill’in orkestrasına katılarak ilk albümü ‘King Porrter Stomp’u kaydetti. Aynı süre içinde Lorriane adında bir hanımla tanışan Gillespie, duygusal bir bağla Lorriane ile Apollo Theatre’da 1940’ta evlendi.

1940’ların başında, modern cazın ilk tarzı bebop ortaya çıktı ve bu tarzın gelişimi konusunda önemli katkılar sağlayan isimlerden biri Gillespie idi. Charlie Parker ile birlikte modern jazzın temelini atan Gillespie, birçok büyük isme (Miles Davis, Max Roach vb.) rehberlik etti ve onları yetiştirdi.

1945 yılında birçok büyük ismi orkestrasına katmayı başaran Gillespie, bu orkestra ile üç yıl boyunca sahne aldı. 1948’de bir bisiklet kazası geçiren ve bazı üst notaları çalamadığını fark eden Gillespie, kazançları sebebiyle sadece 1.000 dolar tazminat alabileceği bir dava açtı.

Gillespie ayrıca 1940’ların sonunda Kübalı ve Afro-Latin unsurları caz ile birleştirerek Afro-Cuban Caz türünü doğurdu. Afro-Cuban Caz, Gillespie için büyük bir başarı olsa da caz tarihine hak ettiği önemi kazanamadı ve ancak bir müzisyene ait bir yan dal olarak tarih kitaplarında yerini aldı.

Yaşamının ilerleyen yıllarında bebop’un köklerine geri dönen Gillespie, 1960 yılında Down Beat dergisi tarafından ‘Jazz Hall of Fame’e dahil edildi ve 1979 yılında ‘To Be or Not to Bop’ adlı otobiyografisini yayımladı.

Dizzy Gillespie, 6 Ocak 1993’te pankreas kanserinden dolayı öldü ve yaşamını yitirdi. Cenazesi büyük bir törenle New York, Flushing Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Dizzy Gillespie haberleri

Dizzy Gillespie, Dizzy Gillespie biyografisi, Dizzy Gillespie hayatı, Dizzy Gillespie özgeçmişi, Dizzy Gillespie hakkında, Dizzy Gillespie doğum yeri
Dizzy Gillespie fotoğraf, Dizzy Gillespie video, Dizzy Gillespie resim, Dizzy Gillespie kimdir?, Dizzy Gillespie kaç yaşında?, Dizzy Gillespie nereli,
Dizzy Gillespie memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!