Dr.Sir Arthur Conan Doyle Biyografisi

Doğum tarihi: 22.Mayıs.1859

Ölüm tarihi
Sir Arthur Conan Doyle kaç yaşında öldü: 71
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar, Doktor
Sir Arthur Conan Doyle doğum yeri: Crowborough, East Sussex, İskoçya
Ölüm yeri: New Forest, Hampshire, İngiltere

Dr.Sir Arthur Conan Doyle Kimdir?

İngiliz doktor ve yazar Arthur Conan Doyle, tarihsel romanları, bilim kurgu anlatıları, tiyatro eserleri ve şiirleri ile bilinse de, en ünlü yaratıcılığı, dünya çapında tanınan dedektif karakter Sherlock Holmes’tur.

Doyle, 22 Mayıs 1859’da İskoçya’nın East Sussex, Crowborough şehrinde Charles ve Mary Doyle çiftinin 10 çocuğundan biri olarak doğdu. Dokuz yaşına bastığında, Katolik Stonyhurst Koleji’ne ailesi tarafından yatılı olarak gönderildi. 1975 yılında dini okul hakkındaki görüşlerini değiştiren Doyle, Hristiyanlığı bırakarak agnostisizm ilan etti.

1876 ila 1881 yılları arasında, Edinburgh Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldı. Eğitimine devam ederken ayrıca hikaye yazmayı da geliştirdi ve 20 yaşından önce ilk hikayesi “Chambers’s Edinburgh Journal”da yayımlandı. Tıp eğitimini tamamladıktan sonra bir gemi doktoru olarak Batı Afrika’ya seyahat etti ve sonra 1882’de Plymouth’da kendi pratiğini açtı. Doktora tezini ise “Tabes Dorsalis” adlı bir çalışma üzerine gerçekleştirdi.

Eserleri genellikle yaratıcı ve yeni tanıtılan karakterler ve doktor profesörlerden bazılarına dayalı çizimler içeriyordu. Bu tahminler genellikle yazar Rudyard Kipling tarafından onaylandı. Bunun dışında, Sherlock Holmes karakterine ilham veren bir diğer eser edebiyat dünyası; Edgar Allan Poe’nun C. Auguste Dupin karakteriydi.

Doyle’un sıkıcı dönemlerinde, hastalarının bekleyişinde hikayeler yazmayı sürdürdü. Port Yatı Başkanı oldu, bir gece yatında bir futbol kulübünden, Portsmouth Futbol Kulübü için başkan olacak ve beyzbol için bir yarı-profesyonel kulüp kuracaktı.

1885 yılında Louisa (veya Louise) Hawkins ile evlendi. Maalesef, Louisa birkaç yıl sonra tedavi edilemez bir hastalık olan tüberküloza yakalandı ve 1906 yılında 47 yaşında öldü. 1907’de ikinci eşi Jean Leckie ile evlendi. Toplamda Doyle’un beş çocuğu olmuştur.

1890’da gözle ilgili araştırmalara katılmak için Viyana’ya taşındı ve bir yıl sonra, hasta kabul edemeyen bir göz kliniği açtı. Bu durum, Sherlock Holmes hikayeleri üzerine daha fazla çalışma şansı verdi fakat kısa bir süre sonra Sherlock Holmes’u öldürmeyi düşündü. Bu fikir okuyucuların tepkisi ile karşılaştı ve karakter tekrar hayata döndürüldü.

Hayatı boyunca, Doyle hukuki bir zeka ile dava incelemesi ve araştırma konusunda tutkuluydu. 26 Temmuz 1930 tarihinde, 71 yaşında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Ancak eserleri ve yıllar boyu yaratıcı yazma konusunda sağladığı etki, yazdığı kitapların yeni baskılarının yapılmasıyla devam etmektedir.

Dr.Sir Arthur Conan Doyle haberleri

Dr.Sir Arthur Conan Doyle, Dr.Sir Arthur Conan Doyle biyografisi, Dr.Sir Arthur Conan Doyle hayatı, Dr.Sir Arthur Conan Doyle özgeçmişi, Dr.Sir Arthur Conan Doyle hakkında, Dr.Sir Arthur Conan Doyle doğum yeri
Dr.Sir Arthur Conan Doyle fotoğraf, Dr.Sir Arthur Conan Doyle video, Dr.Sir Arthur Conan Doyle resim, Dr.Sir Arthur Conan Doyle kimdir?, Dr.Sir Arthur Conan Doyle kaç yaşında?, Dr.Sir Arthur Conan Doyle nereli,
Dr.Sir Arthur Conan Doyle memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!