Duke Ellington Biyografisi

Doğum tarihi: 29.Nisan.1899

Ölüm tarihi
Duke Ellington kaç yaşında öldü: 75
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Müzisyen, Piyanist
Duke Ellington doğum yeri: Washington, ABD
Ölüm yeri: ABD

Duke Ellington Kimdir?

“Duke” takma adını sahip olan Edward Kennedy Ellington, Amerika doğumlu bir caz piyanisti ve orkestra şefiydi. Ancak onun attığı adımlar, jazz müziğinden çok Amerikan Müziği olarak tanımlanabilir.

Ellington, 1899 yılında Amerika’nın Washington şehrinde doğdu ve altı yaşından itibaren piyano ve resim derslerine katılmaya başladı. “Duke” lakabını gençlik yıllarında bir arkadaşının verdiği bilinir. Ellington’un ilk eseri, 1914 yılında Lester Dishman ile ortaklık döneminde yazdığı “Soda Fountain Rag” adlı kompozisyondur. 1917’de bir poster tasarım yarışması kazanarak, kendi işini kurmak için okulu terk etti. Bir sonraki yıl, Brooklyn’deki Pratt Institude’dan burs alarak, müzik eğitimine ağırlık verdi.

Müzik kariyerine Washington’da devam eden Ellington, çeşitli partilere ve gruplara katılarak ismini duyurmaya başladı. 1923 yılında Sonny Greer ve Otto Hardwick ile birlikte “The Washingtonians” adında bir grup kurarak New York’a taşındı. 1924 yılında bu grupla ilk kayıtlarını yaparak Broadway’deki mekanlarda performans sergilemeye başladı. “Chocolate Kiddies” adlı revüsü, 1925 yılında Almanya’da iki yıl boyunca sahnelendi.

1920‘li ve 1930’lu yıllar boyunca, ABD, İngiltere ve Fransa’da uluslararası bir caz müzisyeni olarak tanınan Ellington, kariyerine yüksek tempoda devam etti. 1930 ve 1942 yılları arasında, özellikle “Mood Indigo”, “Sophisticated Lady”, “In a Sentimental Mood” ve “Don’t Get Around Much Anymore” gibi eserleri yazarak en verimli dönemini yaşadı.

1950’li yıllarda Ellington, orkestrasını bir arada tutma başarısı ile tanınırken, 1959 yılında “Anatomy of a Murder” film müziği Amerikan siyahileri tarafından bestelenmiş ilk büyük Hollywood film müziği oldu. Pulitzer Ödülü’ne 1965 yılında aday gösterilen Ellington, 1966 yılında Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

1971 yılında “Royal Academy of Music”e alınan ilk jazz müzisyeni olan Ellington, 1973 yılında otobiyografisini “Music is My Mistress” adı altında yayınladı.

Akciğer kanseri nedeniyle 1974 yılında hayata veda eden sanatçı, ölümünden kısa süre öncesine kadar orkestrasıyla çalışmalarını sürdürdü ve grubun liderliğini oğlu Mercer Ellington’a bıraktı.

Duke Ellington haberleri

Duke Ellington, Duke Ellington biyografisi, Duke Ellington hayatı, Duke Ellington özgeçmişi, Duke Ellington hakkında, Duke Ellington doğum yeri
Duke Ellington fotoğraf, Duke Ellington video, Duke Ellington resim, Duke Ellington kimdir?, Duke Ellington kaç yaşında?, Duke Ellington nereli,
Duke Ellington memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!