Durul Gence Biyografisi

Doğum tarihi: 14.Mart.1940

Ölüm tarihi
Durul Gence kaç yaşında öldü: 81
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen
Durul Gence doğum yeri: Ankara
Ölüm yeri: Ankara

Durul Gence Kimdir?

Durul Gence, pop ve caz müziğin Türkiye’deki öncülerinden biridir ve etkileyici bir davulcu ve yetenekli bir orkestra şefidir. 14 Mart 1940’ta Ankara’da dünyaya gelen Gence, ilkokul ve ortaokul yıllarından itibaren müzikle iç içe olmuştur. Farklı müzik gruplarında görev alarak erken yaşlarda etkinlikler düzenleyen Gence, ayrıca özel piyano dersleri almıştır.

1954’te Deniz Harp Okulu ve Lisesi’ne giren Gence, okulun orkestra ve trampet takımında başarılara imza attı. 1959’da ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi oldu ve 1965’te yedek subay eğitimini tamamlayarak askerliğini bitirdi.

Gence’nin müzik kariyerindeki dönüm noktası 1970’te yaşandı. Şeyh Şamil’e adanmış bir halk dansının melodilerinden yola çıkarak hazırladığı düzenleme büyük beğeni topladı. Onu takip eden yıl yılın sanatçısı unvanını aldı ve bu ödülü dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın elinden aldı.

Ajda Pekkan, Alpay Nazikioğlu ve Tanju Okan gibi yıldız isimlerle aynı sahneyi paylaşan Durul Gence, dünyaca ünlü caz flütçüsü Herbie Mann’in daveti üzerine İstanbul’da ona eşlik etti. Kariyeri boyunca Herb Geller, Sonny Sharock ve Lili Ivanova gibi ünlü isimlerle birlikte çalıştı.

Caz eğitimine katkıları Arif Mardin’ın dikkatini çekmiş ve Boston Berklee School of Music tarafından bir burs ile ödüllendirilmiştir. 1986’dan itibaren “İnsan, Müzik ve Caz” dersleri vermiş ve DG-4 adında bir grup kurmuştur.

Kişisel hayatında ise eşi Melda ile birlikte bir çocuk yuvası kurmuştur ve Ankara’da bir sanat kursu işletmiştir. Bir kız çocuğu babası olan Gence’nin yaşamı, uzun süredir mücadele ettiği Parkinson hastalığı ve 2021’de tedavi gördüğü kanser hastalığı nedeniyle son bulmuştur.

Durul Gence haberleri

Durul Gence, Durul Gence biyografisi, Durul Gence hayatı, Durul Gence özgeçmişi, Durul Gence hakkında, Durul Gence doğum yeri
Durul Gence fotoğraf, Durul Gence video, Durul Gence resim, Durul Gence kimdir?, Durul Gence kaç yaşında?, Durul Gence nereli,
Durul Gence memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!