Duygu Asena Biyografisi

Doğum tarihi: 19.Nisan.1946

Ölüm tarihi
Duygu Asena kaç yaşında öldü: 60
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Gazeteci, Yazar
Duygu Asena doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Duygu Asena Kimdir?

Türk gazetecilik ve edebiyat dünyasında feminist olarak tanınan bir isim olan Duygu Asena, 1946 yılında dünyaya geldi ve beyin tümörü sebebiyle hayatını kaybetti.

Duygu Asena’nın en büyük standı, Türkiye’nin önemli isimlerinden biri olan ve bir dönem CHP milletvekili olarak görev yapan Ali Şevket Öndersev’in torunu olmasıydı. Kadıköy Özel Kız Koleji’nde lise eğitimini tamamlayan Duygu Asena, üniversite eğitimini de İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde alarak pedagog olarak çalışma hayatına atıldı. İstanbul Üniversitesi Çocuklarevi ve Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği’nin bir dönemde çalışanlarından biri oldu.

1972 yılında Hürriyet Gazetesi’nde ilk yazısını yazan Duygu Asena, sonraki yıllarda pek çok farklı gazete ve dergide hem gazeteci hem de yönetici olarak görev yaptı. 1992 ile 1997 yılları arasında ise TRT-2 ekranlarında “Ondan Sonra” adlı bir programın hem hazırlayıcısı hem de sunucusu oldu.

Gazetecilik kariyerinin yanı sıra yazarlık yapan Asena, ilk kitabı “Kadının Adı Yok” ile dikkatleri üzerine çekti. Ancak bu kitap, 1998 yılında müstehcen bulunarak yasaklandı. Uzun bir süreç boyunca devam eden hukuki mücadele sonrasında kitabın yeniden yayımlanmasına izin verildi ve Atıf Yılmaz tarafından filme uyarlandı.

Duygu Asena, çoğunlukla yazılarında ve kitaplarında ele aldığı konular nedeniyle birçok çevre tarafından feminist bir yazar olarak tanındı.

2006 yılında, Amerikan Hastanesi’nde beyin tümörü tedavisi görmekteyken hayatını kaybetti.

Duygu Asena’nın kitapları:

– 2004 – Paramparça
– 2003 – Aşk Gidiyorum Demez
– 2001 – Aslında Özgürsün
– 1997 – Aynada Aşk Vardı
– 1994 – Değişen Bir Şey Yok
– 1992 – Kahramanlar Hep Erkek
– 1989 – Aslında Aşk da Yok
– 1987 – Kadının Adı Yok

Duygu Asena’nın en çok alıntı yapılan sözlerinden bazıları şunlar:

– “Güçlü olmalısınız, kendi gücünüze inanmalı ama gerçekten güçlü olmak için çabalamalısınız.”
– “Dayak cennetten çıkmamıştır, kimsenin vurduğu yerde gül bitmez, kızını dövmeyen dizini de dövmez.”
– “Dostluk da, saygı da eşitlikle olur, anlamıyor musunuz? Eşitliğin olmadığı yerde ikisi de yok.”
– “İnsan yaşamında eksik olanı, ‘her şey’ sanıyor.”
– “Bunca yıllık yaşamımda bir tek şunu öğrendim. Şu reçeteyi; mutlu olmadığın ortamdan kaç git.”

Duygu Asena haberleri

Duygu Asena, Duygu Asena biyografisi, Duygu Asena hayatı, Duygu Asena özgeçmişi, Duygu Asena hakkında, Duygu Asena doğum yeri
Duygu Asena fotoğraf, Duygu Asena video, Duygu Asena resim, Duygu Asena kimdir?, Duygu Asena kaç yaşında?, Duygu Asena nereli,
Duygu Asena memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!