Eddie Vedder Biyografisi

Doğum tarihi: 23.Aralık.1964
Eddie Vedder kaç yaşında: 59
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Müzisyen
Eddie Vedder doğum yeri: Chicago, Amerika

Eddie Vedder Kimdir?

Edward Louis Seversen III olarak 1964’te dünyaya gelen Eddie Vedder, Pearl Jam grubunun lead vokalisti, söz yazarı ve gitaristidir. Sosyal ve politik konularda düşüncelerini açıkça belirten Eddie Vedder, aynı zamanda çevre sorunlarına karşı büyük bir hassasiyete sahiptir.

Eddie Vedder, iki yaşında iken ailesi boşandı ve annesi Peter Mueller ile evlendi. Üç üvey erkek kardeşi doğdu ve aile, Vedder’ın çocukluğunda Kaliforniya’ya taşındı. On iki yaşında iken annesi tarafından hediye edilen bir gitarla ilk kez müzikle tanışır ve gitara olan ilgisini hızla geliştirir.

Vedder’ın gerçek babası kim olduğunu öğrendiği yıl, annesi ve üvey babası boşanır ve annesi Vedder’ı terk edip, Chicago’ya dönmesine rağmen Vedder okulunu değiştirmemek için Kaliforniya’da kalır. Bu dönemde üvey babasıyla olan ilişkisi bozulmaya başlar. Daha sonra liseyi bırakıp, üzerine sonradan sahip olacağı ad olan Eddie Vedder’i almak üzere, annesinin yanına, Chicago’ya taşınır; “Vedder”, annesinin kızlık soyadıdır.

Vedder kariyerine, 1984 yılında dönemsel işler yaparken ve yerel bir grup olan “Bad Radio”da vokalistlik yaparak başlar. Ancak kariyeri, eski Red Hot Chili Peppers davulcusu Jack Irons, Vedder’a vokalist arayan bir Seattle grubunun demosunu dinlettiğinde gerçek anlamda ivme kazanır. Bu grup sonrasında dünyaca ünlü bir rock grubu olan Pearl Jam’ı oluşturur ve Vedder, grubun vokalisti ve gitaristi olarak performans gösterir.

Eddie Vedder, politika ve çevre konularındaki görüşlerini de kamuoyuyla paylaşmaktan çekinmez ve bu durum onu sadece müzik dünyasında değil, aynı zamanda sahip olduğu politik ve çevreci görüşler nedeniyle de tanınır hale getirir.

Beth Liebling ile 20 yılı aşkın bir süre sonra 1994’te evlenir ancak çift 2000’de boşanır. Daha sonra Jill McCormick ile evlenen Vedder’ın, 2004’de Olivia adında bir kızı doğar.

Surf yapmayı seven ve çevre koruma konularında aktif olan Vedder, “Surfrider Foundation” adlı bir çevre koruma kuruluşunun üyesidir ve bu konuda çeşitli faaliyetlerde bulunur. Aynı zamanda The Ramones, Kurt Vonnegut ve Chicago Bulls takımının büyük bir hayranıdır ve oldukça çeşitli ilgi alanlarına sahiptir. En yakın arkadaşları arasında profesyonel sörfçü Kelly Slater ve The Who grubunun gitaristi Pete Townshend bulunur. Üniversite eğitimine katkı sağlamak amacıyla lisesine 10.000 dolar bağışlamıştır. “Önce Dünya!” mottosunun yazılı olduğu bir dövme taşıyan Vedder, bir George W. Bush karşıtı, vejetaryen ve 1.70 metre boyundadır.

Eddie Vedder haberleri

Eddie Vedder, Eddie Vedder biyografisi, Eddie Vedder hayatı, Eddie Vedder özgeçmişi, Eddie Vedder hakkında, Eddie Vedder doğum yeri
Eddie Vedder fotoğraf, Eddie Vedder video, Eddie Vedder resim, Eddie Vedder kimdir?, Eddie Vedder kaç yaşında?, Eddie Vedder nereli,
Eddie Vedder memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!