Eflatun Cem Güney Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1896

Ölüm tarihi
Eflatun Cem Güney kaç yaşında öldü: 85
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar, Öğretmen
Eflatun Cem Güney doğum yeri: Hekimhan, Malatya
Ölüm yeri: İstanbul

Eflatun Cem Güney Kimdir?

Türk halk edebiyatı üzerine çalışmaları ve yazdığı eserlerle bilinen Eflatun Cem Güney, aynı zamanda “Masalcı Baba” olarak anılan bir yazardır. 1896 yılında Malatya’nın Hekimhan ilçesinde doğan Güney, telgraf müdürü olan babası Ahmet Hurşit Bey’in çocuğudur. Ancak hem annesini hem de babasını çok küçük yaşlarda kaybedince, amcası Sivas Posta Müdürü Şevket Bey’in yanında büyütülmüştür. I. Dünya Savaşı sonlarına doğru Sivas Sultanisi’nde Edebiyat Bölümü’nü tamamlayan tek öğrenci olmuştur.

Eğitim hayatının sonrasında ise, Konya’daki bir yetimhanede Türkçe öğretmeni olarak işe başlamıştır. Mütareke döneminin duygularını şiirlerle ifade etmiş ve 19 Mayıs ile beraber kurtuluş umudunu dile getirmiştir. Kuvayi Millîye’nin ilk marşını yazmış ve Konya’da bulunan Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti’nin faaliyetlerine katılmıştır. Kuvayi Milliye’nin Öğüt gazetesi ve İrşat dergisinde çalışmıştır.

Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in döneminde gerçekleşen ilk Maarif Kongresi’nde yer almıştır. Kayseri Sultanisi’nde Türkçe öğretmeni iken, birlikte Nafi Atuf Kansu ile Misakı Millî gazetesini çıkarmıştır. Reşat Nuri Güntekin, Ali Canip Yöntem ve Hasan Ali Yücel ile beraber Türkçe ve Edebiyat kitaplarının incelenmesi çalışmalarına katılmıştır.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde Edebiyat öğretmeni olarak görev yapmış olup, Topkapı Müzesi ve Millî Eğitim Müdürlüğü’nün yardımcılığı, Halk Eğitimi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca oğluyla birlikte “Dertli Kaval” adlı hikâyeyi yazmış, fakat hikâyenin yayımlanacağı günlerde oğlunu kaybetmiştir. Bu büyük acının ardından 40 gün boyunca “İnsan Çocuğa Ağıtlar”ı kaleme almıştır.

Geleneksel halk hikâyelerini ve masalları araştıran ve derleyen Eflatun Cem Güney, bu çalışmaları nedeniyle “Masalcı Baba” olarak anılmıştır. Öğretmenlik görevi sırasında tanıdığı Anadolu’nun birçok bölgesinde, yerel sanat dergilerinin çıkmasını sağlama adına çalışmalarda bulunmuştur. Hans Christian Andersen Kurumu, Açıl Sofram Açıl adlı eseri nedeniyle 1956’da Eflatun Cem Güney’e Dünya Çocuk Edebiyatı Onur Belgesi vermiştir. Dede Korkut Masalları kitabıyla da bu ödülü 1960 yılında tekrar kazanmıştır.

Ayrıca, çalıştığı dönemlerde İstanbul Radyosu’ndaki “Bir Varmış Bir Yokmuş” programında birçok masalı anlattı ve dinleyicilerle buluşturdu.

Eflatun Cem Güney’in öykülerinde ve masallarında genellikle kendine özgü bir anlatım biçimi kullanmıştır. Kendi eserlerini yazarken, folklor çalışmalarına büyük önem vermiş, halk ürünlerini yeniden şekillendiren, motifler ve renkler ekleyerek yenilikler getiren bir yaklaşım sergilemiştir. Bu yönüyle halk hikâyeciliğinin çağdaş bir temsilcisi olarak gösterilmektedir.

Eflatun Cem Güney, 2 Ocak 1981 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti. “Nar Tanesi”, “Akıl Kutusu”, “En Güzel Türk Masalları”, “Açıl Sofram Açıl ve Congoloz Baba”, “Dede Korkut Masalları”, “Âşık Garip”, “Kerem İle Aslı”, “Tahir İle Zühre” gibi birçok eser bıraktı.

Eflatun Cem Güney haberleri

Eflatun Cem Güney, Eflatun Cem Güney biyografisi, Eflatun Cem Güney hayatı, Eflatun Cem Güney özgeçmişi, Eflatun Cem Güney hakkında, Eflatun Cem Güney doğum yeri
Eflatun Cem Güney fotoğraf, Eflatun Cem Güney video, Eflatun Cem Güney resim, Eflatun Cem Güney kimdir?, Eflatun Cem Güney kaç yaşında?, Eflatun Cem Güney nereli,
Eflatun Cem Güney memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!