Eiji Tsuburaya Biyografisi

Doğum tarihi: 07.Temmuz.1901

Ölüm tarihi
Eiji Tsuburaya kaç yaşında öldü: 69
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yönetmen
Eiji Tsuburaya doğum yeri: Sukagawa, Fukuşima, Japonya
Ölüm yeri: Ito ,Shizuoka , Japonya

Eiji Tsuburaya Kimdir?

Eiji Tsuburaya, Japonya’nın Fukuşima bölgesinde, 7 Temmuz 1901 tarihinde Sei ve Isamu Tsuburaya çiftinin çocukları olarak dünyaya geldi. Annesini genç yaşta kaybeden Tsuburaya, babasının Çin’e iş için gidişi sonucunda, büyükannesi ve amcasının yanında yetişti. Sukagawa Choritsu Dai’ichi Jinjo Koutou Shogakko isimli ilkokula 1908 yılında gitti ve eğitim hayatına ticaret lisesi mezuniyetiyle son verdi.

Tsuburaya, lise sonrası kariyerine, Utsumi oyuncak firmasında çalışarak başladı. 1919 yılında R&D departmanından teklif alarak, kameramanlık kursuna seçildi ve sonrasında Nihon Cinematograph film firmasında yönetmen asistanı olarak göreve başladı. Ardından 1921-1923 yılları arasında askeri yazışma ekibiyle çalıştı ve daha sonra Ogasaware Productions’da baş kameraman olarak görev yaptı.

Tsuburaya, 1926’da Shochiku Kyoto Studios’a katıldı ve burada birçok yenilikçi film teknikleri geliştirdi. 1938’de Toho Tokyo Studios’un özel görsel efektler başkanı oldu ve 1970 yılında yaşamını yitirene kadar bu göreve devam etti.

Tsuburaya, 1940’larda evinde kendi özel efektler laboratuvarını kurdu ve 1963 yılında kendi ismini taşıyan Tsuburaya Productions stüdyosunu açtı. Ayrıca, 1954 yapımlı Godzilla filmine kameramanlık yaptı.

50 yıllık kariyerine, Hem 2.Dünya Savaşı’nda hem de İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında hükümetin talebi üzerine bir dizi propaganda filmi de dahil olmak üzere, toplamda 250’ye yakın film de bulunan Tsuburaya, 1930 yılında Araki Masano ile evlendi ve bu evlilikten 3 çocuk sahibi oldu.

25 Ocak 1970 tarihinde Japonya’nın Shizuoka kentinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Tsuburaya, birçok filmde özel efektlerden sorumlu yönetmen olarak görev yapmıştır. Bu filmler arasında Enoken no songokū: songokū zenko-hen (1940), Kato hayabusa sento-tai (1944), Invisible Man Appears (1949), Atragon (1963), Meoto zenzai (1955), Destroy All Monsters (1968) ve Ultraman (1979) gibi yüzlerce yapıma imza attı.

Eiji Tsuburaya haberleri

Eiji Tsuburaya, Eiji Tsuburaya biyografisi, Eiji Tsuburaya hayatı, Eiji Tsuburaya özgeçmişi, Eiji Tsuburaya hakkında, Eiji Tsuburaya doğum yeri
Eiji Tsuburaya fotoğraf, Eiji Tsuburaya video, Eiji Tsuburaya resim, Eiji Tsuburaya kimdir?, Eiji Tsuburaya kaç yaşında?, Eiji Tsuburaya nereli,
Eiji Tsuburaya memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!