Ekrem Reşit Rey Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1900

Ölüm tarihi
Ekrem Reşit Rey kaç yaşında öldü: 59
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Ekrem Reşit Rey doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Ekrem Reşit Rey Kimdir?

Ekrem Reşit Rey, 1900 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ünlü besteci Cemal Reşit Rey’in ağabeyi ve devlet adamı Ahmet Reşit Rey’in çocuğuydu. Minik yaşlardan itibaren resim eğitimi almaya başladı. İlk eğitimini Galatasaray Sultanîsi’nda (Lisesi) aldı ve 1913 yılında ailesinin Paris’e taşınması ile eğitimine Paris’teki Buffon Lisesi’nde devam etti.

I.Dünya Savaşı’nın çıkması üzerine annesi ve kardeşi Cemal Reşit Rey ile birlikte İsviçre’ye taşındılar. Burada Cenevre’deki Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim aldı. Akademiyi tamamladıktan sonra Paris’teki sanat camiasında yer edinmeye başladı. Ailesiyle İstanbul’a döndükten sonra Fransızca öğretmenliği yapmaya başladı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Fransızca dersleri verdi.

1938’de Ankara Radyosu’nda temsil şefi olarak görev aldı ve daha sonra İstanbul Radyosu’nda birçok ünlü tiyatro eseri ve klasik romanı radyo için uyarladı. 30’dan fazla oyunu radyoda sergilendi ve İstanbul gazetelerinde yazı ve eleştirileri ile tanındı.

Ekrem Reşit Rey aynı zamanda Fransızca romanlar yazmış ve bu romanları Fransa’da basılmıştır. Türkçe ve Fransızca olarak yazılan Barbaros Hayreddin’in Kitabı, onu Fransız Yazarlar Cemiyeti’ne üye yaptı.

Çeşitli revü ve operetleriyle tanınan Ekrem Reşit Rey, bu alandaki tüm eserlerini besteci kardeşi Cemal Reşit Rey ile birlikte hazırladı. Bu süre zarfında tiyatroya önem verdi ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen oyunları çevirdi ve yazdı. Rey Kardeşler bu dönemde birlikte çalışmalara başladılar.

Ekrem Reşit Rey, 13 Temmuz 1959’da İstanbul’da hayatını kaybetti.

Başlıca eserleri arasında revü ve operetler: Önce Saat (1932), Lüküs Hayat (1933), Deli-Dolu (1934), Saz-Caz (1935), Maskara (1936), Hava-Cıva (1941), Alabanda (1942), Aldırma (1943); komediler: Dalga (1938), Lafonten Baba (1938), Olan Oldu (1949); ve romanları: La Vie de Khaireddine Barberousse (Barbaros Hayrettin’in Hayatı, Fransızca) bulunmaktadır.

Ekrem Reşit Rey haberleri

Ekrem Reşit Rey, Ekrem Reşit Rey biyografisi, Ekrem Reşit Rey hayatı, Ekrem Reşit Rey özgeçmişi, Ekrem Reşit Rey hakkında, Ekrem Reşit Rey doğum yeri
Ekrem Reşit Rey fotoğraf, Ekrem Reşit Rey video, Ekrem Reşit Rey resim, Ekrem Reşit Rey kimdir?, Ekrem Reşit Rey kaç yaşında?, Ekrem Reşit Rey nereli,
Ekrem Reşit Rey memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!