Eleanor Porter Biyografisi

Doğum tarihi: 18.Aralık.1868

Ölüm tarihi
Eleanor Porter kaç yaşında öldü: 52
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yazar
Eleanor Porter doğum yeri: Littleton, New Hampshire, ABD
Ölüm yeri: Cambridge, Massachusetts, ABD

Eleanor Porter Kimdir?

Eleanor Porter, Amerikalı bir roman yazarıdır ve en çok bilinen eseri “Pollyanna”dır. Porter, 19 Aralık 1868’de New Hampshire’deki Littleton bölgesinde Llewella French Woolson ve Francis Fletcher Hodgman’ın kızı olarak dünyaya geldi. Müzik eğitimi almak için New England Konservatuarı’na gitti ve orada bir süre öğrenim gördü.

Boston Konservatuvarı’nda şarkı söylerken Porter, yazar olmadan önce ismini duyurdu. Konserlerde şarkı söyledi, kilise korolarında yer aldı ve 1892’de işadamı John L. Porter ile evlendikten sonra şarkıcılığa devam etti. Evlendikten sonra Massachusetts’e taşındı ve orada yazarlık kariyerine kısa öyküler yazarak başladı. Dergiler ve gazeteler, Porter’in çocuk kitapları, macera öyküleri ve romantik eserlerini yayımlamaya başladı.

En tanınmış eseri olan “Pollyanna” ile ün kazandı ve bu eseriyle iyimser ve neşe dolu bir tarz oluşturdu. Pollyanna, Porter’in kendi hayatını ve duygularını paylaştığı bir karakterdi ve bu kitap onun kariyerinin zirvesini temsil eder. Japonlar, Porter’in eserini bir çizgi film haline getirdi ve 1986’da “Ai shoujou Pollyanna monogatari” adlı bir televizyon dizisi olarak sundular.

Porter, 52 yaşında, 21 Mayıs 1920’de Cambridge, Massachusetts’de hayatını kaybetti.

Yazdığı bazı kitaplar:

1907 – Cross Currents

1908 – The Turn of the Tide

1911 – The Story of Marco

1911 – Miss Billy

1912 – Miss Billy’s Decision

1913 – Pollyanna

1913 – The Sunbridge Girls at Six Star Ranch

1914 – Miss Billy Married

1915 – Pollyanna Grows Up

1916 – Just David

1917 – The Road to Understanding

1918 – Oh, Money! Money!

1919 – The Tangled Threads

1919 – Dawn

1920 – Mary Marie

“Pollyanna” romanının özeti:

Pollyanna Whitter adlı genç bir kızın hikayesini anlatan bu roman, anne ve babasını kaybeden Pollyanna’nın, Beldingsville adlı bir kasabada, zorba ve duygularını gizleyen bir kadın olan teyzesiyle yaşamaya başlamasını konu alıyor. Ancak Pollyanna’nın inatçı iyimserliği ve neşesi, teyzesinin tavırlarını değiştirecek ve etrafındaki insanların hayatına bir ışık olacaktır.

Eleanor Porter haberleri

Eleanor Porter, Eleanor Porter biyografisi, Eleanor Porter hayatı, Eleanor Porter özgeçmişi, Eleanor Porter hakkında, Eleanor Porter doğum yeri
Eleanor Porter fotoğraf, Eleanor Porter video, Eleanor Porter resim, Eleanor Porter kimdir?, Eleanor Porter kaç yaşında?, Eleanor Porter nereli,
Eleanor Porter memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!