Elif Şafak Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Ekim.1971
Elif Şafak kaç yaşında: 52
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Yazar
Elif Şafak doğum yeri: Strazburg, Fransa

Elif Şafak Kimdir?

25 Ekim 1971 doğumlu Elif Şafak, Türkiye’nin en çok satan edebi eserine ve en çok çevrilen kitaplarına imza atmış tanınmış bir yazardır. Fransa, Strazburg’da sosyal psikolog Nuri Bilgin ve diplomat Şafak Atayman’ın kızı olarak dünyaya geldi. Ancak ebeveynleri kısa bir süre sonra boşanarak onu annesi büyüttü ve soyadını annesinden aldı.

Çocukluğu ve gençliği Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’nın çeşitli şehirlerinde geçti. İlk eğitim hayatına Ankara Kubilay İlkokulu’nda başladı, Madrid’de Ortaokula devam etti ve lise eğitimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesinde tamamladı.

Elif Şafak, üniversite düzeyinde eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. Ardından aynı üniversitede Kadın Çalışmalarında yüksek lisans yaptı ve Türk Modernleşmesinin Kadın Prototipleri ve Marjinaliteye Tahammül Sınırları başlıklı doktora tezini tamamladı. Bu dönemde İslamiyet, kadın ve mistisizm üzerine yazdığı tezini Sosyal Bilimler Derneği ödüllendirdi.

1994 yılında Kem Gözlere Anadolu adlı öykü kitabını, 1997 yılında ise Pinhan adlı ilk romanını kültürlü okuyucuyla buluşturdu. Elif Şafak, Mevlana Büyük Ödülü’nü Pinhan’la, Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü ise Mahrem kitabıyla kazandı.

Bir burs karşılığı, yardımcı doçent olarak, Michigan ve Arizona Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2004 yılında Birleşi Beşpeşe yazarlar grubuna dahil oldu.

2005-2009 yıllarında Zaman Gazetesinde yazdı ve 2005 yılında gazeteci Eyüp Can Sağlık ile Berlin’de evlendi. Şehrazat Zelda ve Emir Zahir adında iki çocuğu vardır.

2006 yılında en çok okunan kitap Baba ve Piç’i yayımladıktan sonra, en çok satan ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı. 2011 yılında İskender adlı kitabını yayımladı.

2006’da İngiltere’deki Türkiye’li göçmenlerin dramını anlatan Baba ve Piç’i yayımladı ve ardından Türklüğe hakaret etme suçlamasıyla dava açıldı fakat suçun yasal unsurlarının oluşmadığı ve delil bulunmadığı gerekçesiyle aklanmıştır.

2009’da çok satan edebi eseri olan Aşk’ı ve ardından 2013 yılında Ustam ve Ben’ı yayımladı.

Elif Şafak’ın 40 farklı dilde çevrileri bulunan kitapları, Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus gibi önde gelen yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.

Elif Şafak, 2010 yılında Fransa’nın en prestijli ödüllerinden biri olan Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanını da aldı. Yazar şu anda İngiltere’de yaşamaktadır.

Kitapları:
1994 – Kem Gözlere Anadolu
1997 – Pinhan
1999 – Şehrin Aynaları
2000 – Mahrem
2002 – Bit Palas
2004 – Araf
2004 – Beşpeşe
2005 – Med Cezir
2006 – Baba ve Piç
2007 – Siyah Süt
2009 – Aşk
2010 – Kâğıt Helva
2010 – Firarperest
2011 – İskender
2012 – Şemspare
2013 – Ustam ve Ben
2015 – Sakız Sardunya
2016 – Havva’nın Üç Kızı

Elif Şafak haberleri

Elif Şafak, Elif Şafak biyografisi, Elif Şafak hayatı, Elif Şafak özgeçmişi, Elif Şafak hakkında, Elif Şafak doğum yeri
Elif Şafak fotoğraf, Elif Şafak video, Elif Şafak resim, Elif Şafak kimdir?, Elif Şafak kaç yaşında?, Elif Şafak nereli,
Elif Şafak memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!