Elton John Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Mart.1947
Elton John kaç yaşında: 76
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Pop Şarkıcısı, Müzisyen, Piyanist
Elton John doğum yeri: Londra

Elton John Kimdir?

Sir Elton Hercules John, daha önce Reginald Kenneth Dwight olan ismini değiştirmiş olan İngiliz müzik figürüdür. 1947 yılında Londra’da doğdu, müziğe erken yaşta başladı ve daha üç yaşında piyanoya merak sardı. Annesi ve babası 1961’de boşandıktan sonra, lise eğitimini Pinner County Grammar School’da tamamladı.

Elton John sadece 4 yaşında piyano derslerine başladı ve 11 yaşında Kraliyet Müzik Akademisi’nden burs kazandı. Ancak, 6 yıllık resmi müzik eğitimini tamamladıktan sonra, müzik ve performans dünyasına daha fazla dahil olmak için okuldan ayrıldı.

15 yaşında annesi ve büyükbabası isteği üzerine lokal bir barda hafta sonları piyano çaldı. 60’larda, Corvettes adında bir grup kurduktan sonra grubun adını Bluesology olarak değiştirdi ve 1965’te profesyonel müzisyenliğe adım attı. 1966 yılında, Bluesology’ye Bernie Taupin adında bir söz yazarı katıldı. Elton John ve Taupin, “Scarecrow” adlı ilk şarkılarını oluşturduklarında, Reginald Dwight kendini Elton John olarak yeniden adlandırdı.

Zamanla dünya çapında bir ün kazanan Elton John, 1970’lerde bir dizi albüm yayınladı ve bu da onun “süperstar” statüsünü sağladı. Gaziler arasında da tanınmış bir performans sanatçısı hâline gelen Elton John, bu dönemde John Lennon gibi önde gelen müzisyenlerle işbirliği yapmaya başladı. 1976’da Kiki Dee ile birlikte “Don’t Go Breaking My Heart”, “Here and There” ve “Blue Moves” şarkılarını çıkardı ve bir kez daha üst sıralarda yer aldı.

Müzik kariyerindeki başarılarına rağmen, Elton John sonraki on yıllarda bir dizi kişisel zorluklarla karşılaştı. 1990’da kokain ve alkol bağımlılığı nedeniyle bir rehabilitasyon merkezine yattı ve belki de en belirgin olay 1995’teki samimi röportajlarda cinsiyet tercihlerini itiraf etti. Elton John’un cinsel yönelimi üzerine yaptığı bu ifşaat, pop kültüründe sıkça anılmasına neden oldu.

1992’deki partneri Ryan White’ın aids’ten ölümü üzerine Elton John, AIDS’le uğraşanlara yardım için Elton John AIDS Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf için Grammy Ödülleri’ne aday olan ve kazanan single “That’s What Friends are For”eden tüm gelirlerini bağışladı.

Elton John müzik yeteneklerinin yanı sıra, eşcinsel olduğu için de tanındı. 1984’te Renate Blauel ile evlendikten sonra 1988’de boşandı ve 2005’te eşi David Furnish ile ikinci evliliğini yaptı. Çiftin California’da taşıyıcı anneden doğan bir erkek çocukları var.

Elton John’un yeteneği ve etkisi, onu “Rolling Stone” dergisinin tüm zamanların en büyük 100 sanatçısı listesinde 49. sıraya taşıdı. Kendisi hâlâ aktif olarak müzik yapıyor ve 2016’da Türkiye, Antalya’daki EXPO’da bir performans sergiledi.

Elton John haberleri

Elton John, Elton John biyografisi, Elton John hayatı, Elton John özgeçmişi, Elton John hakkında, Elton John doğum yeri
Elton John fotoğraf, Elton John video, Elton John resim, Elton John kimdir?, Elton John kaç yaşında?, Elton John nereli,
Elton John memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!