Elvis Presley Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Ocak.1935

Ölüm tarihi
Elvis Presley kaç yaşında öldü: 42
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Ses Sanatçısı, Müzisyen, Sinema Oyuncusu
Elvis Presley doğum yeri: Tupelo, Mississippi, A.B.D.
Ölüm yeri: Memphis, Tennessee, A.B.D.

Elvis Presley Kimdir?

Besteci, söz yazarı, aktör ve müzik efsanesi Elvis Presley, gerçek ismi Elvis Aaron Presley olup, tüm dünya genelinde en çok plak satışlarına sahip olan Amerikalı sanatçıdır. Kaydettiği albümlerden 1 milyardan fazla satış yapmıştır. Ayrıca ‘Rock’n Roll’ müziğin ‘Kralı’ olarak bilinir ve şimdiye kadar üç Grammy, üç platin plak ve 35 altın plak ödülüne layık görülmüştür. Elvis, müzik tarihinde önemli bir evre oluşturmuştur ve kendisinden sonra gelen müzikçiler için bir model olmuştur. “Heartbreak Hotel”, “Hound Dog”, “Love Me Tender”, “All Shook Up”, “Jailhouse Rock”, “It’s Now Or Never”, “Can’t Help Falling In Love”, “A Little Less Conversation”, “Always On My Mind”, “My Way”, ve “Are You Lonesome Tonight?” en tanınan şarkılarıdır.

Elvis, 8 Ocak 1935’te Mississippi’nin Tupelo şehrinde dünyaya geldi. Kamyon şoförü olan babası Vernon Presley ve dikiş makinesi operatörü olan annesi Gladys Love Smith’in ikiz çocuklarından biriydi. Ancak, ikiz kardeşi Jessie Garon’un doğumda ölmesi nedeniyle, Elvis tek çocuk oldu ve tüm sevgi ve ilgiyi üzerinde topladı.

1941’de okula başlayan Elvis oldukça içine kapanık bir çocuktu ama öğretmenleri tarafından sevildi. Elvis’in ergenlik dönemi oldukça utangaç geçti ve annesinin sürekli kontrolü altında olduğu için içine kapanıktı. 1946’da annesi Elvis’e doğum gününde bisiklet almak yerine gitar aldı. Bu hediye, Elvis’in müzik kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu.

1948’de Elvis ve annesi, Memphis’e taşınarak babasının yanına yerleştiler. Elvis gitar çalmaya devam etti, uzun saçları ve favorileri ile dikkat çekti. 1953’te liseden mezun olduktan sonra kamyon şoförü olarak çalışmaya başladı ve tamamen kendi tarzını oluşturan ‘Pompadour’ saç stilini kullanmaya başladı.

Elvis, 18 Temmuz 1953’te annesine geç bir doğum günü hediyesi olarak yaptığı iki demo kayıt olan ‘My Happiness” ve “That’s When Your Heartaches Begin” şarkılarını kaydetti. 4 Ocak 1954’te yine aynı stüdyoda kaydettiği “I’ll Never Stand in Your Way” ve “It Wouldn’t Be the Same Without You” şarkıları, müzik kariyerinde önemli bir başlangıç oldu. 26 Haziran 1954’te Elvis, Sun Records’ta buluştu ve ilk profesyonel kaydını “That’s All Right” adlı blues parçası olmuştur.

15 Ağustos 1955’te Elvis’in menajerliği Tom Parker tarafından üstlenildi ve Nisan 1956’ta ilk single’ı ‘Heartbreak Hotel’ bir milyondan fazla sattı. Elvis’in popülerliği arttıkça, popüler kültüründe giderek daha belirgin bir şekilde yer aldı. 1956 yılında Elvis, sinema kariyerine Love Me Tender filmi ile başladı.

24 Mart 1958’de şaşırtıcı bir kararla Elvis askere alındı.

Elvis Presley haberleri

Elvis Presley, Elvis Presley biyografisi, Elvis Presley hayatı, Elvis Presley özgeçmişi, Elvis Presley hakkında, Elvis Presley doğum yeri
Elvis Presley fotoğraf, Elvis Presley video, Elvis Presley resim, Elvis Presley kimdir?, Elvis Presley kaç yaşında?, Elvis Presley nereli,
Elvis Presley memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!