Emil Ludwig Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Ocak.1881

Ölüm tarihi
Emil Ludwig kaç yaşında öldü: 67
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Yazar
Emil Ludwig doğum yeri: Wrocław (Breslau), Prusya Krallığı, Alman İmparatorluğu
Ölüm yeri: Ascona, İsviçre

Emil Ludwig Kimdir?

Emil Ludwig, 1881 yılında o dönemki adıyla Prusya Krallığının Breslau şehrinde, bugünkü Polonya’da, Yahudi bir ailede doğdu. Kendi asıl adı Emil Cohn’duydu ve babası bir göz doktoruydu. Hukuk eğitimini Heidelberg Üniversitesi’nde tamamladı ve bir dönem avukat olarak çalıştı. Ancak daha sonra kariyerinde farklı bir yol izleyerek yazarlık ve gazetecilik ile ilgilendi.

1914 yılında I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla gazeteciliğe atılan Ludwig, Berliner Tagblatt gazetesinin Londra muhabiri oldu. Savaş süresince Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkeyi ziyaret etti ve Türkiye hakkında da fazlasıyla bilgiye sahip oldu. Babası, 1886-1887 yıllarında Osmanlı Padişahı Abdülhamit II’nin daveti üzerine İstanbul’a gelmiş ve göz konusunda konferanslar vermişti. Bu ziyaretleri ve babasının etkisiyle Ludwig, Türkiye bilincini geliştirebildi.

Emil Ludwig, savaş döneminde Türkiye, Yunanistan ve Sırbistan’da yaşadıklarını “Balkanlar’da Savaş” isimli kitabında yayımladı. Bu kitap sayesinde Alman okuyucular, savaş hakkında olduğu kadar, Talat Paşa gibi devlet adamlarının hayatına da hakim olabildiler. Ludwig ayrıca Sultan V. Mehmet Reşat ile de felsefi ve dini konular üzerine görüştü.

1906 yılında İsviçre’ye taşınan Emil Ludwig, vatanındaki Berliner Tageblatt gazetesi adına Viyana ve İstanbul’da savaş muhabirliği yaptı. 1932 yılında İsviçre vatandaşlığına geçen Ludwig, 1940 yılında da Amerika Birleşik Devletlerine göç etti. Ludwig, yazdığı biyografilerin Almanya dışında da popüler olması ve geniş çapta çevrilmesi sebebiyle, Amerika’da yaşarken iyi bir geliri olan göçmenler arasında yer aldı.

Nazi Almanya’sında iktidara gelen Adolf Hitler, Ludwig’in Yahudi asıllı olduğunu öğrendiğinde, tüm yapıtlarını yakılmasını emretti. Propoganda Bakanı Joseph Goebbels, Ludwig’i tehlikeli olarak gördü.

Emil Ludwig’in yazdığı en önemli biyografiler arasında Napolyon (1906), Goethe (1920), Bismarck (1926), Lincoln (1930) ve Hindenburg (1935) yer aldı. Ludwig, 1906 yılında Elga Wolff ile evlenmiş ve 1948’deki ölümüne dek evli kalmıştı.

Ludwig, kariyeri boyunca İtalya başbakanı Benito Mussolini, Mustafa Kemal Atatürk, ve Josef Stalin ile röportajlar yaptı. Ayrıca, 1936 yılında Çekoslovakya’nın kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Tomas Garrigue Masaryk’ın da biyografisini yazdı.

Emil Ludwig, 1940’da Türkiye Cumhuriyeti’nin dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından Atatürk’ün biyografisini yazması için davet edildi. Ancak, Türk yetkilileri tarafından yapılan müdahaleler nedeniyle Ludwig bu görevi yerine getiremedi.

II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, Ludwig gazeteci olarak Almanya’ya döndü ve Johann Wolfgang von Goethe ile Friedrich Schiller’in Weimar’dan kaybolan tabutlarının bulunmasına yardımcı oldu.

Emil Ludwig, 1945’te ABD’den döndü ve İsviçre’nin Ascona kasabasında yaşamaya devam etti. 1947’de William Shakespeare’in Othello adlı eserini yeniden yazdı. Emil Ludwig, 1948’de 67 yaşında İsviçre’de ölmüştür.

Emil Ludwig haberleri

Emil Ludwig, Emil Ludwig biyografisi, Emil Ludwig hayatı, Emil Ludwig özgeçmişi, Emil Ludwig hakkında, Emil Ludwig doğum yeri
Emil Ludwig fotoğraf, Emil Ludwig video, Emil Ludwig resim, Emil Ludwig kimdir?, Emil Ludwig kaç yaşında?, Emil Ludwig nereli,
Emil Ludwig memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!