Emil Michel Cioran Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Nisan.1911

Ölüm tarihi
Emil Michel Cioran kaç yaşında öldü: 84
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Filozof, Yazar
Emil Michel Cioran doğum yeri: Rasinari, Romanya
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Emil Michel Cioran Kimdir?

Romen filozof ve deneme yazarı, Emil Cioran, 20. yüzyılın en öne çıkan düşünürlerinden biridir. Annesi Elvire Cioran köken olarak Venetia de Jos’lu iken babası Emillian Cioran Raşinari’de Transilvanya Saksonları’nın Ortodoks Birliği’nin vekilharcısı ve papazı olarak görev yapıyordu.

Bükreş Felsefe ve Edebiyat Fakültesi’ne henüz yedi yaşındayken başladı Cioran. Genç yaşta döneminin tanınmış figürleri ile tanışan Cioran, Eugene İonesco ve Mircea Eliade ile 1928’te tanıştı ve Nae Ionescu’nun faşist-biçimci varoluşçu felsefesini benimseyen bir çizgide ilerledi. Üniversite deneyimleri sırasında Cioran, zamanın önemli düşünürleri Georg Simmel, Ludwig Klages, Martin Heidegger ve Lev Shestov’tan da etkilendi.

1933’te “Humboltd Kurumu” tarafından sağlanan bursla felsefe eğitimine Berlin’de devam etti. Bu dönemde Nazi rejimine olumlu bir bakış açısı geliştirdi ve aşırı sağcı idolojilerin bir parçası oldu ama hiçbir zaman aktif olarak katılmadı. İlk kitabı “Sur les cimes du désespoir” 1934’te yayınlandı ve içinde Cioran’ın ömür boyu izleyeceği çizgilerin ruhunu taşıdı.

1937’de kaleme aldığı ve birçok tartışmayı beraberinde getiren kitabı “Des larmes et des saints” yayınlandı ve aynı yıl Paris’e taşındı. Cioran, talebe olarak ilk ödülünü “Kraliyet Akademisi”nden aldı. Ancak daha sonra elde ettiği ödülleri geri çevirme kararı aldı.

Modern düşünceye pesimist ve nihilist yaklaşımlarıyla katkı sağlayan yazar Cioran, varoluşsal yazarlar Albert Camus ve Jean- Paul Sartre üzerinde derin bir etki bırakmıştır. Alzheimer hastalığı sonucunda 1995’te hayatını kaybeden Cioran, mezarı Paris’ te bulunan Montparnasse Mezarlığı’na gömülmüştür.

Emil Michel Cioran haberleri

Emil Michel Cioran, Emil Michel Cioran biyografisi, Emil Michel Cioran hayatı, Emil Michel Cioran özgeçmişi, Emil Michel Cioran hakkında, Emil Michel Cioran doğum yeri
Emil Michel Cioran fotoğraf, Emil Michel Cioran video, Emil Michel Cioran resim, Emil Michel Cioran kimdir?, Emil Michel Cioran kaç yaşında?, Emil Michel Cioran nereli,
Emil Michel Cioran memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!