Emir Kusturica Biyografisi

Doğum tarihi: 24.Kasım.1954
Emir Kusturica kaç yaşında: 69
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yönetmen, Senarist, Müzisyen
Emir Kusturica doğum yeri: Saraybosna, Bosna-Hersek

Emir Kusturica Kimdir?

Ünlü yönetmen Emir Kusturica, Balkan Kültürü’nü dünya çapında yaymanın yanı sıra, Avrupa Sineması’nın en saygın isimlerinden biridir. Filmleri, özellikle Cannes ve Venedik Film Festival’lerinde, sıklıkla ödül kazanmıştır.

Kusturica, 24 Kasım 1954’te Saraybosna’da dünyaya geldi. Müslüman bir Bosnalı olan yönetmenin, kökeni Ortodoks Slav’dır. Babası Murat bir komünistti ve Bosna-Hersek İstihbarat Bakanlığı’nda görev yapıyordu. Kusturica ailenin tek erkek çocuğuydu ve kontrol edilmesi gereken bir çevresi vardı. Bunun üzerine, sinema eğitimi alması için Prag’a gönderildi. 1978’de “Performans Sanatları Akademisi”ni bitirdikten sonra Yugoslavya’da televizyon programlarında yer aldı.

Emir Kusturica, 1973’te kariyerine başladı ve çeşitli kısa ve televizyon filmleri çekti. İlk sinema filmi olan “Dolly Bell’i Hatırlıyor Musun?” 1981 yılında yayınlandı ve büyük beğeni topladı. Ayrıca “Nejeste Dolaze”, “Guernica” ve “Bife Titanik” gibi çeşitli televizyon filmlerine imza attı.

Filmlerini tercihen kendi dilinde çekmeyi seven Kusturica, uluslararası başarıya ulaştıktan sonra da İngilizce filmler çekmeye başladı. Politik mesajlar içeren 1985 yapımı filmi “When Father Was Away on Business” Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü kazandı. Bu, yönetmenin uluslararası ödüllerde çığır açan filmi oldu.

1993’te, “Arizona Dream” adlı daha geniş kapsamlı bir film çekti. Bu film, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü”nü kazandı.

Yönetmen ayrıca, 1988’den itibaren Colombia Üniversitesi’nde sinema dersleri verdi ve ayrıca “No Smoking Orchestra” adlı grupta bas gitar çaldı.

Emir Kusturica, hem film yönettiği hem de yaşadığı Drvenograd köyünün yaratıcılarından biridir. Bu köy, kendisine yeni bir ev olarak hizmet edebilecek bir yer olarak tasarlandı.

Emir Kusturica, yönetmenlik kariyerine ek olarak, aynı zamanda film müzikleri besteleyen ve uygulayan bir müzisyendir.

Kusturica, Maja Mandiç ile evli ve Stribor ile Dunja adındaki 2 çocuğu bulunmaktadır.

Kusturica, 2005’te (Đurđevdan-Hıdırellez Bayramı) Karadağ’da, Savina Manastırı’nda Sırp Ortodoks olarak vaftiz edildi ve Nemanja Kusturica ismini aldı.

2016’da çektiği ve 2017’de vizyona giren “On the Milky Road / Aşk ve Savaş” adlı filmdeyse Monica Bellucci ile beraber başrolde yer aldı.

Emir Kusturica’nın birçok film ve dizi yönettiği, senaryosunu yazdığı, yapımcılığını yaptığı, oyunculuk yaptığı ve müzik hazırladığı birçok ürün bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları: “On the Milky Road / Aşk ve Savaş”, “Maradona by Kusturica”, “Bana Söz Ver”, “Bir Mucizedir Yaşamak”, “Kara Kedi Ak Kedi”, “Arizona Rüyası”, “Çingeneler Zamanı”, “Babam İş Gezisinde”, “Do You Remember Dolly Bell” gibi filmler bulunmaktadır.

Emir Kusturica haberleri

Emir Kusturica, Emir Kusturica biyografisi, Emir Kusturica hayatı, Emir Kusturica özgeçmişi, Emir Kusturica hakkında, Emir Kusturica doğum yeri
Emir Kusturica fotoğraf, Emir Kusturica video, Emir Kusturica resim, Emir Kusturica kimdir?, Emir Kusturica kaç yaşında?, Emir Kusturica nereli,
Emir Kusturica memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!