Engin Ardıç Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Şubat.1952

Ölüm tarihi
Engin Ardıç kaç yaşında öldü: 71
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Gazeteci, Yazar
Engin Ardıç doğum yeri: Trabzon
Ölüm yeri: İstanbul

Engin Ardıç Kimdir?

Engin Ardıç, 1 Şubat 1952’de memur anne ve babasının Trabzon’da bulunduğu bir sıradaki dünyaya geldi. Ailesinin memurluk mesleği gereği tayin oldukları İstanbul’a taşındılar ve bu sebeple Ardıç’ın çocukluğu Beşiktaş’ta geçti. İlkokul eğitimine Galatasaray okulunda 1959 yılında başlamıştır. Ardıç, bu eğitimini 1970 yılında Galatasaray Lisesi’nde tamamlamış ve 1976 yılında da Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nden mezun olmuştur.

Profesyonel meslek hayatına 1970 yılında “Tiyatro ’70” dergisinde gazetecilik yaparak adım atılmıştır. Daha sonra tutarlı bir biçimde kariyerini sürdürerek reklam yazarı, BBC Türkçe yayınlarında spiker, Cumhuriyet ve Politika gazetelerin de tiyatro ve edebiyat eleştirmeni ve Nokta dergisi’nde yayın danışmanı gibi kritik pozisyonları üstlenmiştir. Gazetecilik hayatının yanı sıra Türkiye’nin birçok başarılı gazetelerinde köşe yazarlığı yapmış ve İnter Star televizyonunda yorumculuk görevini üstlenmiştir. Halen Sabah gazetesinde köşe yazarlığını sürdürmektedir.

Engin Ardıç, ironik ve mizahi diliyle tanınmış bir yazardır. İngilizce ve Fransızca dillerine hakim olmasının yanı sıra Almanca ve Yunanca dillerini de konuşabilmektedir.

Engin Ardıç, 1978’de Perran Kutman ile nişanlanmış ancak daha sonra ayrılmışlardır.
Sabah gazetesinin 24 Şubat 2008 tarihinde köşe yazarı olmaya başlamış ve yazılarındaki mizahi ve ironik dil ile dikkat çekmiştir. 71 yaşında, tedavi gördüğü İstanbul’da bir hastanede 27 Mayıs 2023’te hayata veda etmiştir.

Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından 1987’de “Yılın Gazetecisi” ödülüne layık görülen Ardıç, ayrıca birçok kitap da yazmıştır.

Engin Ardıç haberleri

Engin Ardıç, Engin Ardıç biyografisi, Engin Ardıç hayatı, Engin Ardıç özgeçmişi, Engin Ardıç hakkında, Engin Ardıç doğum yeri
Engin Ardıç fotoğraf, Engin Ardıç video, Engin Ardıç resim, Engin Ardıç kimdir?, Engin Ardıç kaç yaşında?, Engin Ardıç nereli,
Engin Ardıç memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!