Enid Blyton Biyografisi

Doğum tarihi: 11.Ağustos.1897

Ölüm tarihi
Enid Blyton kaç yaşında öldü: 71
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Yazar
Enid Blyton doğum yeri: Londra, İngiltere
Ölüm yeri: Londra, İngiltere

Enid Blyton Kimdir?

Çocuk kitaplarının kıdemli İngiliz yazarı Enid Mary Blyton, İngilizce’nin dışında 90 farklı dilde okunma başarısına ulaşmış bir yazı ustasıdır. Dünya çapında 400 milyon adedi aşkın satışıyla tanınan Blyton, 700 kadar kitap kaleme almıştır. 20. yüzyılın en çok satan İngiliz çocuk kitabı yazarlarından biri olan Blyton, Unesco’nun “Index Translationum” araştırması sonucunda, kitapları en çok yabancı dilde yayınlanan beşinci yazar olmuştur.

İngiliz eğitim sistemi içinde “Head Girl” olarak adlandırılan lider ve yetenekli öğrenci olmuştur ve çocukluğu boyunca müzikle yakın bir ilişki kurmuştur. Piyanoyu çok iyi çalıyordu ancak matematik onun için o kadar da cazip olmamıştı. Lise dönemi sonrasında öğretmenlik yolunu seçen Blyton, aynı dönemde yazı yazmaya başlamış ve 1922’de Child Whispers adlı ilk kitabı yayınlanmıştır.

1924 yılında Hugh Alexander Pollock ile hayatını birleştiren Blyton, çocuklarına Gillian Mary Baverstock ve Imogen Mary Smallwood isimlerini vermiştir. Bu dönemde çocuk şiirlerinden oluşan ilk eserini yayınlamıştır. Toplam 700 kitabını yayınlayan Blyton, bunların 200’ünden fazlasını basmaya devam etmiştir. Sadece Yaramaz Kızlar kitabı 11 milyondan fazla okuyucu bulmuştur.

Yazarın hayatını yeniden şekillendiren dönemlerden biri, 1941’de Kenneth Fraser Darrell Waters ile başlayan arkadaşlık dönemi olmuştur. Bu dönemde mevcut evliliğinden ayrılan Blyton, 1943’te Waters ile evlenmiştir. İkinci evliliği boyunca mutluluğu yakalamış olan Blyton, eşinin 1967’deki vefatı sonrasında sağlık sorunlarıyla karşılaşmış ve 1968’de hayata gözlerini yummuştur.

Blyton’ın kitaplarında genellikle yeteneğe sahip gençlerin maceralarını anlatmıştır. Çalışmaları genellikle üç farklı türde toplanabilir: gerçeklikle kök salmış çocuk maceraları (örneğin, Famous Five ve Secret Seven), okul yaşamının eğlenceli anlatımları (Malory Towers Stories, St Clare’s, Naughtiest Girl gibi) ve fantastik unsurların işlendiği metinler (Wishing Chair, Magic Faraway Tree ve daha fazlası).

Bunun yanı sıra, Enid Blyton’un 10.000’den fazla kısa hikayeye de imza attığı bilinmektedir. Barbara Stoney tarafından kaleme alınan biyografisi 1974’te yayınlandı. 1995 yılında ise kızları ve hayranları tarafından “Enid Blyton Topluluğu” kuruldu.

Enid Blyton haberleri

Enid Blyton, Enid Blyton biyografisi, Enid Blyton hayatı, Enid Blyton özgeçmişi, Enid Blyton hakkında, Enid Blyton doğum yeri
Enid Blyton fotoğraf, Enid Blyton video, Enid Blyton resim, Enid Blyton kimdir?, Enid Blyton kaç yaşında?, Enid Blyton nereli,
Enid Blyton memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!