Enis Batur Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Haziran.1952
Enis Batur kaç yaşında: 71
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Şair, Yazar
Enis Batur doğum yeri: Eskişehir

Enis Batur Kimdir?

Enis Batur, 28 Haziran 1952’de Eskişehir’de dünyaya geldi. Ana-babası Leman ve Orgeneral Muhsin Batur olan Enis Batur’un çocukluğu Eskişehir ve Napoli’de, gençliği ise İstanbul ve Ankara’da şekillendi. Kaynak bilgisi alacağı Saint Joseph Fransız Lisesi’nde orta öğrenimini tamamladı. Üniversite eğitimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde başlasa da diplomayı Paris’ten aldı.

Yazı serüvenine sinema eleştirileri ile başlayan Batur, düzyazı ve şiirdeki verimliliğiyle göklere uçtu. İlk yazısı 1970’te, ilk kitapları ise 1973’te okur beğenisine sunuldu. 1979-1980 yıllarını Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı yaparak geçirdi. Ardından, 1983-1984’ü Milliyet Gazetesi’nin kültür servisi ve yan yayınlar yöneticiliği ile tamamladı. 1986 yılında Milliyet Büyük Ansiklopedi ve 1987-1988 yıllarında Dönemli Yayıncılık’ın genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. 1988’den 2004 yılına kadar Yapı Kredi Yayınları tarafından değerlendirildi.

Galatasaray Üniversitesi’nde öğrencilere bilgi aktardı. 1990-1993 yılları arasında Remzi Kitabevi’nin, 1994-1999 yılları arasında TRT’deki “Okudukça” programının yayın danışmanlığını yaptı ve Açık Radyo’nun kuruluşuna destek verdi.

1984’te UNESCO’nun “Göreme’den İstanbul’a kültür mirası” kampanyasını yönetti ve yıllar boyunca Cumhuriyet, Milliyet, Dünya, Aydınlık gazetelerinde köşe yazıları yazdı. Farklı dillerde çevirisi yapılan şiirler Cemal Süreya, Altın Portakal, Sibilla Aleramo ödüllerini kazandı.

Enis Batur’un 70’ten fazla kitap ve 1500’den fazla dergi ve gazete yayını, Dr. Hatice Aynur tarafından ‘Enis Batur Bibliyografyası 1970-95’de derlendi. Ödüllü yazarın eserleri arasında “Ara-Kitab”, “Ars”,”Ars Poetica”, “Beş Gül”, “Bir Ortaçağ Yalnızlığı”, “Taş Damlalar”, “Koma Provaları”, “Giz Ses” ve “Kandil” gibi başlıklar bulunmaktadır.

Enis Batur haberleri

Enis Batur, Enis Batur biyografisi, Enis Batur hayatı, Enis Batur özgeçmişi, Enis Batur hakkında, Enis Batur doğum yeri
Enis Batur fotoğraf, Enis Batur video, Enis Batur resim, Enis Batur kimdir?, Enis Batur kaç yaşında?, Enis Batur nereli,
Enis Batur memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!