Ercan Saatçi Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Mart.1968
Ercan Saatçi kaç yaşında: 55
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen, Prodüktör
Ercan Saatçi doğum yeri: İstanbul

Ercan Saatçi Kimdir?

Ercan Saatçi, 13 Mart 1968’de İstanbul’da dünyaya geldi. Asıl kökeni Karadeniz’in Bayburt iline dayanmaktadır. İlk eğitimini Üsküdar Zeynep Kamil İlkokulu’nda aldı ve ardından Haydarpaşa Lisesi’nde orta ve lise öğrenimini tamamladı. İlk ve ortaöğretim yıllarında aldığı mandolin, akordeon ve Türk Halk oyunları dersleriyle müzik yeteneğini geliştirdi. Aynı zamanda lisede keman dersleri aldı ve okulda bir müzik grubu kurarak katıldığı liseler arası müzik yarışmalarında başarı elde etti. 1985 yılında Ercan-Yavuz-Vahe isimli bir grup oluşturdu ve bu grupla birlikte katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı.

1988’de lise arkadaşıyla birlikte yazdıkları “I Will Cry” adlı şarkıyla “Hey” dergisinin yarışmasını kazanan Saatçi, aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Kontrbas Bölümü’nde eğitim hayatına devam ederken TRT Eurovision finallerine katılmaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda, üniversitedeki müzik yarışmasında “Her Name Is N.G” adlı şarkısıyla yine birincilik kazandı.

1990’da Grup Vitamin adlı müzik grubunu kurarak, “Bol Vitamin” isimli bir albüm çıkardı. Saatçi, Altın Güvercin yarışmasına iki kez katılarak birinci ve ikinci olma başarısını gösterdi. Hürriyet Altın Kelebek ödülünü dört kez, Hey Dergisi ödülünü iki kez ve çeşitli TV ve radyo ödüllerini birçok kez kazandı.

1991’de, birlikte Grup Vitamin’i kurduğu Ufuk Yıldırım ile yol ayrımına giderek, Uf-Er isimli yeni bir grup kurdu. Aynı yılın sonlarında üç üniversite öğrencisi (İzel Çeliköz, Çelik Erişçi, Ercan Saatçi) Ajda Pekkan ile birlikte Almanya’ya turneye çıktı ve dönüşte ünlü oldu. ‘İzel, Çelik, Ercan’ adını verdikleri toplulukla “Özledim” adlı başarılı bir albüm çıkardılar. 1992’de Çelik grubu terk etti ve 1993’te İzel ile birlikte ‘İşte Yeniden’ albümünü çıkardılar.

1999 yılında 7. Jandarma Komando Alay Komutanlığı’nda er olarak askerlik görevini tamamladı. Saatçi, sonrasında ‘Rec by Saatchi’ adıyla kendi müzik şirketini kurdu ve 1.000 civarında şarkı sözü, 400’ün üzerinde beste ve düzenleme yaptı.

2003-2008 arasında çeşitli müzik yarışmalarında popstar-türkstar, Star Avı ve Alaturka Solistte jüri üyeliği yaptı. 2020 yılında ‘O Şimdi Asker’ filminde ve 2005’te ‘Çat kapı’ dizisinde rol aldı.

Hürriyet gazetesinde yazarlık ve spor koordinatörlüğü yaptı. Ercan Saatçi, 1995 yılında gazeteci Ertuğrul Özkök’ün kızı Gülümsün Özkök ile tanıştı ve 1997’de evlendi. Çift, 2009 yılında boşandı. Saatçi’nin Zeynep Selin (1999) ve Sinan Ali (2005) adlı iki çocuğu vardır.

Ercan Saatçi haberleri

Ercan Saatçi, Ercan Saatçi biyografisi, Ercan Saatçi hayatı, Ercan Saatçi özgeçmişi, Ercan Saatçi hakkında, Ercan Saatçi doğum yeri
Ercan Saatçi fotoğraf, Ercan Saatçi video, Ercan Saatçi resim, Ercan Saatçi kimdir?, Ercan Saatçi kaç yaşında?, Ercan Saatçi nereli,
Ercan Saatçi memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!