Erdal Erzincan Biyografisi

Doğum tarihi: 02.Mayıs.1971
Erdal Erzincan kaç yaşında: 52
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Müzisyen
Erdal Erzincan doğum yeri: Dallı köyü, Aşkale, Erzurum

Erdal Erzincan Kimdir?

Türk halk müziğinin güçlü seslerinden Erdal Erzincan, 1971 yılında Erzurum’un Aşkale Dallı köyünde doğmuştur. Çocuk yaşlarda bağlamayı öğrenerek 1978’de yani sadece 7 yaşındayken müzik yolculuğuna başlamıştır. Erdal Erzincan’ın İstanbul’la tanışıklığı 1981 yılına dayanır ve orada Arif Sağ’ın Müzik Kursu’nda dersler almıştır. 1989’da İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ne kabul edilmiştir. Burada, Parlak Vurma Tekniği’nin Uygulanışı ve Notasyonunun yanı sıra Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği üzerine de yoğunlaşmıştır.

Erdal Erzincan’ın “Töre” adlı ilk solo albümü 1994 yılında yayınlanmıştır. Sanatçı, 1996’da Köln’deki Filarmoni Orkestrasıyla, Arif Sağ ve Erol Parlak’ın eşliğinde, Cumhurbaşkanı Roman Herzog tarafından desteklenen bir konser vermiştir. Bu konser sonrasında ‘Concerto for Baglama’ adlı albüm çıkmıştır.

Erdal Erzincan, 2004 yılında Viyana’da Wiener Konzerthaus’ta Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in desteğiyle Ambassade Senfoni Orkestrasıyla birlikte bir konser sergilemiştir. Russell McGregor’un yönettiği bu konser, “Classic Cem” adı altında daha sonra Hollanda’da iki farklı orkestra ile de sahnelenmiştir.

Aynı yıl sanatçı, İran’lı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhor’la birlikte bir dizi konserde yer aldı ve bir albüm çıkardı. “The Wind” adlı bu albüm, ECM Records tarafından hem Türkiye’de hem de yurtdışında yayımlandı.

Erdal Erzincan, 2004 yılında 25 öğrencisinden oluşturulan ‘Bağlama Orkestrası’nı kurdu. Müzik zevkini geniş kitlelerle paylaşmaya devam eden sanatçı, Arif Sağ ile 2009’da “Bağlama Metodu” ve 2019’da ise “Bağlama İçin Besteler” adlı çalışmalarını yayımladı.

Gençlerin müzikle ilgilenmeleri ve kendilerini geliştirebilmeleri için kendi adını taşıyan bir müzik okulu açmış olan Erdal Erzincan, ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak da gençlere rehberlik etmektedir.

Erdal Erzincan, 2000 yılında Mercan Erzincan ile dünya evine girdi ve bu evlilikten Ali adında bir oğlu oldu.

Erdal Erzincan haberleri

Erdal Erzincan, Erdal Erzincan biyografisi, Erdal Erzincan hayatı, Erdal Erzincan özgeçmişi, Erdal Erzincan hakkında, Erdal Erzincan doğum yeri
Erdal Erzincan fotoğraf, Erdal Erzincan video, Erdal Erzincan resim, Erdal Erzincan kimdir?, Erdal Erzincan kaç yaşında?, Erdal Erzincan nereli,
Erdal Erzincan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!