Erdal Kızılçay Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1950
Erdal Kızılçay kaç yaşında: 73
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Erdal Kızılçay doğum yeri: İstanbul

Erdal Kızılçay Kimdir?

1950’de İstanbul’da dünyaya gelen Erdal Kızılçay, babasının vefatının ardından 7 yaşında Yakacık Yetiştirme Yurdu’na verilmiştir. Kızılçay, sekiz yaşında keman çalmaya başlamış ve 1962’de konservatuara gitmeye başlamıştır. Orada keman, trombon, piyano ve gitar öğrendi ve 14 yaşında profesyonel orkestralara katıldı.

Erdal Kızılçay birden fazla enstrümanı çalabilme yeteneğine sahip; bu enstrümanlar arasında bateri, keman, viyola, elektro gitar, ud, trombon, trompet, flüt, saksofon ve piyano bulunmaktadır. 1970’lerin sonlarından itibaren, müziğini David Bowie ile birlikte yürüttü ve bu işbirlikleri onun müzik kariyerinde önemli bir yer edindi.

1969’da Turhan Eteke Orkestrasıyla Avrupa’ya seyahat eden Kızılçay, Almanya, İsviçre ve Norveç’te yaşadı. Türkiye’ye 1972’de döndü ve İstanbul Gelişim Orkestrası’na katıldı. 1977’de İsviçre’ye taşındı ve Swiss Jazz School’u bitirdi. Orada kendi stüdyosunu açtı ve 20 yıl boyunca İsviçre’de yaşadı. Bas gitarist olarak orkestralarda yer alırken, 1982’de David Bowie ile tanıştı.

David Bowie ile olan ilk işbirliği ‘Let’s Dance’ şarkısı oldu. Daha sonra ‘Never Let Me Down’, ‘Buddha of Suburbia’, ‘When The Wind Blows’ ve ‘Outside’ albümlerinde Bowie’nin en önemli işbirlikçisi olarak besteci, prodüktör ve aranjör olarak görev aldı. Bowie’nin 107 konserlik dünya turnesinde yer alarak kariyerini büyük kitlelere tanıttı.

Türkiye’nin ünlü sanatçısı Kayahan’ın ‘Canımın Yaprakları’ ve ‘Son Şarkılarım’ isimli iki çok başarılı albümünde prodüktörlük görevinde bulundu. Ayrıca, 1990’larda Kayahan’ın iki albümünde ve MFÖ’nün ‘Mazeretim Var Asabiyim Ben’ albümünde de çalışmalarıyla dikkat çekti.

Kızılçay, 1996’da Türkiye’ye döndü ve annesine adadığı “Fahrünisa” isimli solo albümünü çıkardı. Kızılçay’ın kaydettiği bir demo, Paul McCartney’nin dikkatini çekti ve bu sayede Beatles Alaturka projesini Fuat Güner ve Dağhan Baydur ile birlikte başlattılar.

Kızılçay, Türkiye’deki senfoni orkestralarıyla birlikte çalışmalar yaparak pop müzik alanında birçok düzenlemeye imza attı ve Avrupa’daki çalışmalarını da sürdürdü.

Erdal Kızılçay, yaşamını İsviçre’nin Aagerten kentinde sürdürmektedir.

Albümleri:
1996 – Fahrünisa
2000 – Senfonik Barış Manço
David Bowie ile çalışmaları:
1979 – Lodger
1987 – Never Let Me Down
1993 – The Buddha of Suburbia
1995 – 1. Outside
Iggy Pop ile:
1986 – Blah Blah Blah
David Bowie ve Roger Waters ile:
-When the Wind Blows
Tin Machine ile:
1989 – Tin Machine
Jane Siberry ile:
1993 – When I Was a Boy
Jacques Dutronc ile:
1992 – Jacques Dutronc au casino
1995 – Brèves Rencontres
Andreas Vollenweider ile:
2004 – Vox

Erdal Kızılçay haberleri

Erdal Kızılçay, Erdal Kızılçay biyografisi, Erdal Kızılçay hayatı, Erdal Kızılçay özgeçmişi, Erdal Kızılçay hakkında, Erdal Kızılçay doğum yeri
Erdal Kızılçay fotoğraf, Erdal Kızılçay video, Erdal Kızılçay resim, Erdal Kızılçay kimdir?, Erdal Kızılçay kaç yaşında?, Erdal Kızılçay nereli,
Erdal Kızılçay memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!