Erkan Oğur Biyografisi

Doğum tarihi: 17.Nisan.1954
Erkan Oğur kaç yaşında: 69
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Müzisyen
Erkan Oğur doğum yeri: Ankara

Erkan Oğur Kimdir?

1954 Nisan ayında, Gülten ve Mustafa çiftinin oğlu olarak Ankara’da dünyaya gelen Erkan Oğur, müzik yolculuğuna Elazığ’da başladı. Dört yaşında ilk defa müzik enstrümanı çalmaya başlayan Erkan Oğur, keman ve bağlama notalarını öğrenmeye o yaşlarda başlamıştır. Kabataş Erkek Lisesi’nde başlayıp Ankara’da bitirdiği lise eğitiminden sonra, babasının isteği üzerine fizik-kimya öğrenimi görmek amacıyla Ankara Üniversitesi Fizik bölümünü kazandı. Almanya’ya gidip Münih Üniversitesinde master yaptı ancak müzik aşkından dolayı bilim yolu yerine müzik yolunu tercih etti.

Elazığ’da geçirdiği çocukluk yıllarında büyük ozanlarla ve halk müziğiyle büyüdü. 1960’ların başlarında Jimi Hendrix’in müziğini dinleyerek müzik yolculuğuna hız verdi. 1973’te gitar çalmaya başlayan Oğur, 1976’da doğu müziğinin seslerini de kullanmak için perdesiz gitarı icat etti. İrâde ismini verdiği bu gitarla dünyada ün kazandı. Gitarcı olarak Almanya ve Avrupa’daki diğer ülkelerde müzik çalışmalarına katıldı.

1980’de Türkiye’ye döndü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarına kayıt oldu. 5 yıl süren eğitim sonrasında konservatuarda ud dersleri vermeye başladı. Bu dönemde özellikle Fikret Kızılok ve Bülent Ortaçgil gibi isimlerle çalışmalar yaptı.

Kendi tasarladığı kopuz, ud, e-bow ve perdesiz gitar gibi enstrümanlarla birçok farklı enstrümanları da albümlerinde kullanmayı başardı.

1984 yılında, MFÖ’nün “Gülerin İçinden” parçasında perdesiz gitarı ile eşlik etti.

1989’da Amerika’da Blues’e yoğunlaşarak birçok sanatçıyla çalışmalar yaptı. Almanya’da liste başarısı elde eden albümü ile perdesiz gitarın Batı müziğinde kullanılmasını teşvik etti.

Çalgıları geliştirme çalışmalarını Kemal Eroğlu ile birlikte yürüten Oğur, Fahir Atakoğlu, Bülent Ortaçgil, İsmail Hakkı Demircioğlu ve Okan Murat Öztürk gibi birçok sanatçıyla işbirliği yapmaktadır.

En İyi Müzik kategorisinde birçok ödül kazanan Oğur, Türkiye ve dünya genelinde birçok konser vermiştir. Müzik çalışmalarının yanı sıra, yaklaşık 40 albüm çıkarmış ve birçok film ve dizi müziği yapmıştır. Aynı zamanda birçok film ve dizide rol de almıştır.

Erkan Oğur haberleri

Erkan Oğur, Erkan Oğur biyografisi, Erkan Oğur hayatı, Erkan Oğur özgeçmişi, Erkan Oğur hakkında, Erkan Oğur doğum yeri
Erkan Oğur fotoğraf, Erkan Oğur video, Erkan Oğur resim, Erkan Oğur kimdir?, Erkan Oğur kaç yaşında?, Erkan Oğur nereli,
Erkan Oğur memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!