Erkut Taçkın Biyografisi

Doğum tarihi: 07.Eylül.1942

Ölüm tarihi
Erkut Taçkın kaç yaşında öldü: 78
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen, Şarkıcı
Erkut Taçkın doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Erkut Taçkın Kimdir?

Erkut Taçkın, 1942 yılında İstanbul’da deniz subayı bir babanın evladı olarak dünyaya gelmiştir. Babasının ismi Namık Taçkın’dır ve ayrıca bir abisi vardır. Taçkın, eğitimini İstanbul Heybeliada’daki Deniz Harp Okulu lisesinde sürdürmüş olan rock müziğinin öncülerinden biridir. Müziğe ilk adımlarını 1955 yılında “Genç Denizciler” orkestrasının bir parçası olarak atan Taçkın, ayrıca Silahlı Kuvvetler yüzme şampiyonu olarak da bilinir.

Taçkın ve arkadaşları, müzik eğitimlerine okul dışında da devam etmek niyetiyle gruplarının ismini arkadaşlarından Erkan Gürsal’ın takma ismi olan “Somer Soyata” olarak değiştirdiler. Grup, kısa süre sonra okuldan atıldı ve üyeler hızla askerliğini tamamladı. Taçkın, daha sonra SSS Sextet’e katıldı.

Erkut Taçkın’ın müzik kariyeri, Almanya’ya işçi olarak gitme kararı aldığı andan sonra şekil almaya başladı. Taçkın, Almanya’ya nişanlısıyla birlikte gitti ve orada evlendi. Ancak iki yıl sonra evliliklerini sonlandırdılar. Müzikten hiç ayrılmayan Taçkın, arkadaşlarının Janus bandına katılarak Münih’te müzik hayatına devam etti.

Taçkın ve grubun diğer üyeleri, 1966’da Türkiye’ye döndüler ve beat müziğinin öncülerinden bir topluluk oldular. Taçkın, daha sonra “Okan Dinçer ve Kontrastlar” adlı grubun parçası oldu ve onların “Mühür Gözlüm” albümünü piyasaya sürdü.

Taçkın, kariyerine Türkiye’de devam etti ve birçok gazino ve klüpte sahne aldı. Ancak müziği bırakacağını açıkladı. 1978’de sahneden çekildi ancak 2000’lerin ikinci yarısında müzik hayatına devam etmeye karar verdi.

Erkut Taçkın, şahsi hayatına geldiğimizde, iki kez evlendiğini ve her iki evliliğinin de sona erdiğini görüyoruz. İkinci eşinden olan oğlu 1989 yılında meydana gelen bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Oyunculuk kariyeri de bulunan Erkut Taçkın, 1967 yılında “Ömre Bedel Kız ” ve “Devlerin İntikamı” adlı sinema filmlerinde rol aldı. Ancak uzun süre kanserle mücadele eden Taçkın, hayatını 2020 yılında İstanbul’da ve 78 yaşında kaybetmiştir.

Erkut Taçkın haberleri

Erkut Taçkın, Erkut Taçkın biyografisi, Erkut Taçkın hayatı, Erkut Taçkın özgeçmişi, Erkut Taçkın hakkında, Erkut Taçkın doğum yeri
Erkut Taçkın fotoğraf, Erkut Taçkın video, Erkut Taçkın resim, Erkut Taçkın kimdir?, Erkut Taçkın kaç yaşında?, Erkut Taçkın nereli,
Erkut Taçkın memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!