Ernest Hemingway Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Temmuz.1899

Ölüm tarihi
Ernest Hemingway kaç yaşında öldü: 62
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yazar
Ernest Hemingway doğum yeri: İllinois, Amerika
Ölüm yeri: Ketchum, Idaho

Ernest Hemingway Kimdir?

Edebiyat dünyasının en ünlü isimlerinden biri olan Ernest Miller Hemingway’nin hayatı 1899 yılında Oak Park, Illinois’de başlamıştır. Hemingway, ailesinin altı çocuğundan biri ve iki erkek çocuğundan biriydi. Ailesinde isminin bir gelenek olduğunu belirten Hemingway, babasının ve amcasının adını taşıyordu. Müzisyen bir anne tarafından yetiştirildi ve genç yaşta müziğe yatkınlığı fark edildi.

Eğitimine lise yıllarında başladığı gazetecilik ilerleyen yıllarda ona büyük bir ufk açacaktı. Lise gazetesi Trapeze’ye yazdığı ilk makalelerini yazdı ve ilk sanatsal denemelerini yaptı. Üniversite eğitimi yerine gazetecilik yapmayı tercih eder ve 1917’de Kansas City Star’da bir muhabir olarak işe başlar. Bu dönemde yaşanan I. Dünya Savaşı’na katılmak istedi ancak sol gözünde olan bir rahatsızlık nedeniyle orduya alınmadı. Bunun yerine Kızılhaç’ta gönüllü olarak ambulans şoförlüğü yapmayı seçti. Gazetecilik yıllarında kurallar ve teknikler öğrendi ve bu dönemi kendi yaşamında değerli bir zaman olarak anımsadı.

Hemingway, Avrupa’ya ilk geldiğinde Paris’i seçti. Orada bir süreliğine farklı işlerde çalıştıktan sonra ambulans şoförlüğüne döndü. Ancak buradaki kariyeri kısa sürdü, 1918 yılında bir Avusturya topunun patlamasının ardından ağır yaralandı. Bu olaydan sonra İtalyan gazetelerinde kahraman olarak tanıtıldı ve İtalyan yetkililer tarafından Gümüş Onur Madalyası ile ödüllendirildi. Bu deneyimi, ölümle tanışmasının onu nasıl değiştirdiğini anlatarak arkadaşına aktardı.

Hemşire Agnes von Kurawsky ile Milan’da bir hastanede tanıştığı sırada tedavi oluyordu. Bu tanışıklık, Silahlara Veda adlı eserini yazmasını sağladı. Amerika’ya döndüğünde ailesinin baskılarına rağmen 1921’de eşi Hadley Richardson ile evlendi. Aynı yıl içinde Chicago’ya taşındı ve Toronto’da bulunan Daily Star adlı gazetede yazmaya başladı. Paris’te yaşadığı dönemde Scott Fitzgerald, Gertrude Stein, Ezra Pound ve James Joyce gibi birçok önemli yazarla tanıştı. Türkiye’ye gitti ve İzmir Yangını’nın ardından yaşanan göçle ilgili haberler yaptı.

Hemingway, 1925-1929 yıllarında yazarlık kariyerinde önemli bir çıkış yaşadı. Güneş de Doğar ve Silahlara Veda gibi önemli eserleri bu dönemde yayımlandı. Savaşın anlamsızlığına dikkat çektiği bu eserleriyle büyük beğeni kazandı. Afrika gezisinde yaptığı yazılarını Afrika’nın Yeşil Tepeleri adlı kitabına topladı.

1936 yılında Florida’da savaş muhabiri Martha Gellhorn ile tanışan Hemingway, İspanya İç Savaşı sırasında onunla birlikte İspanya’ya gitti. 1940 yılında en başarılı eserlerinden biri olan “Çanlar Kimin için Çalıyor” adlı romanını yazdı ve kariyerinde zirveye ulaştı.

1945’te Gellhorn’dan boşandı ve 1946’da Londra’da tanıştığı Time muhabiri Mary Welsh ile evlendi. Hemingway ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında da aktif görev aldı ve Amerikan güçleriyle birlikte Paris’e girdi. Bu faaliyetlerinden dolayı savaştaki cesareti nedeniyle madalya ile ödüllendirildi.

Hemingway, 1952’de İhtiyar Adam ve Deniz adlı başyapıtını yayımladı. Bu kitapta yaşama tutunma ve insanın yaşamındaki boşluğun anlamsızlığı üzerine fikirlerini belirtti. Bu eseri, Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasını sağladı.

Ancak Hemingway’nin yoğun ve katı yaşamı, 1961’de intiharla sona erdi. Dört kez evlendiği hayatı boyunca birçok önemli esere imza atan Hemingway, dünya edebiyatının en önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Başlıca eserleri arasında Yaşlı Adam ve Deniz, Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Afrika’nın Yeşil Tepeleri, Irmaktan Öteye Ağaçların İçine ve Silahlara Veda yer almaktadır.

Ernest Hemingway haberleri

Ernest Hemingway, Ernest Hemingway biyografisi, Ernest Hemingway hayatı, Ernest Hemingway özgeçmişi, Ernest Hemingway hakkında, Ernest Hemingway doğum yeri
Ernest Hemingway fotoğraf, Ernest Hemingway video, Ernest Hemingway resim, Ernest Hemingway kimdir?, Ernest Hemingway kaç yaşında?, Ernest Hemingway nereli,
Ernest Hemingway memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!