Erol Parlak Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1964
Erol Parlak kaç yaşında: 59
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen, Akademisyen
Erol Parlak doğum yeri: Eleşkirt, Ağrı

Erol Parlak Kimdir?

Erol Parlak, müzik alanında Arif Sağ ve Erdal Erzincan ile çalışmış ve akademik kariyer yapmış bir isimdir.

1964 yılında Eleşkirt, Ağrı’da doğan Parlak, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda eğitimine başlayan Parlak, bu kurumda öğretim görevlisi olarak dört yıl görev yaptı. 1987’de yüksek lisans eğitimi için İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne başvuran Parlak, bu programını ‘Bozlaklar’ konulu tezi ile tamamladı.

1990’da TRT İstanbul Radyosu’na ‘yetişmiş sanatçı’ olarak giriş yapan Parlak, 1998’de istifa etti. 1992’de İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ‘Sanatta Yeterlik’ adı verilen programı ‘Türkiye’de El İle Bağlama Çalma Geleneği ve Çalış Teknikleri’ isimli tezi ile tamamladı.

Bir müzisyen olarak Parlak, Anadolu’nun farklı bölgelerinde, özellikle Orta Anadolu, Teke Yöresi, Doğu ve Güneydoğu’da alan araştırmaları yaptı, binlerce halk ezgisi derledi.

1995’ten itibaren Arif Sağ ve Erdal Erzincan ile birlikte bağlama üçlüsü grubunu oluşturdu ve dünyanın birçok yerinde konserler verdi.

2003 yılında Fransa’da ve Paris’te solo konserler verdi. Aynı yıl öğrencilerinden oluşan ‘Erol Parlak Bağlama Beşlisi’ adlı grup ile çok sayıda konser, TV ve radyo programı gerçekleştirdi.

YTÜ Sanat Tasarım Fakültesi’nde 2002-2006 yılları arasında Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 2006 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümüne Yrd. Doç. olarak atandı. 2008 yılında Doçent, 2014’te Profesör oldu.

Müziğe katkılarından dolayı birçok ödül kazanan Parlak, 2017 yılında Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörlüğüne getirildi.

Erol Parlak, 8 solo, 3 enstrümantal ve 5 karma olmak üzere toplam 16 albüm çalışması yaptı. Ayrıca 39 bölümlük bir kültür-sanat programı olan “Usta İzler”i sunarak televizyonda yer aldı. Erol Parlak’ın ayrıca çeşitli kitapları bulunmaktadır.

Erol Parlak haberleri

Erol Parlak, Erol Parlak biyografisi, Erol Parlak hayatı, Erol Parlak özgeçmişi, Erol Parlak hakkında, Erol Parlak doğum yeri
Erol Parlak fotoğraf, Erol Parlak video, Erol Parlak resim, Erol Parlak kimdir?, Erol Parlak kaç yaşında?, Erol Parlak nereli,
Erol Parlak memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!