Erol Pekcan Biyografisi

Doğum tarihi: 11.Haziran.1933

Ölüm tarihi
Erol Pekcan kaç yaşında öldü: 61
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Müzisyen
Erol Pekcan doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: Ankara

Erol Pekcan Kimdir?

Erol Pekcan, Türk caz müziğinin önde gelen isimlerinden biri ve tanınmış bir baterist idi. Söz konusu sanatçı, Türk caz müziğine titizlikle işlerken, “Jazz Semai” adlı albümü ile geniş kitlelere ulaştı.

Asker bir babanın oğlu olan Pekcan, 11 Haziran 1933’te İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır. Pekcan, müzikle ilk kez 7 yaşında kendi evinde davul çalarak tanıştı. 1950’de Moda’da amatör bir şekilde müziğe başlayan Pekcan, 1953’te bir Avusturyalı grupla müzik piyasasına adım atmıştır.

Profesyonel müzik kariyerine ilk olarak 1954’te Erdoğan Çaplı ile kurduğu bir grupla ve ardından 1957’de Melih Gürel ve Selçuk Sun ile birleşerek kurdukları grupla devam etti. Pekcan’ın TRT Ankara Radyosu’nda süren kariyeri ayrıca onu Türkiye’deki ilk caz gruplarından birinin kurucularından biri haline getirdi.

1958’de Selçuk Sun Beşlisi’nde baterist olarak yer alan Pekcan, 1958’de Türk-Amerikan Derneği’nde bir konser vererek göz doldurdu ve İstanbul Radyosu’nda kendi caz programını başlattı.

Pekcan’ın bir diğer dikkat çeken çalışması ise yine kendisinin kurduğu ve 1960’lı yıllarda aktif olan Erol Pekcan Trio’yu oluşturmasıdır. Bu grup, Pekcan’ın yanı sıra, kornoda Melih Gürel ve bası çalan Selçuk Sun’dan oluşmaktaydı. Füsun Önal da 1967 yılında bu grubun bir parçası oldu ve caz şarkıları söylemeye başladı.

Pekcan, 1972’de askerlik görevini yaptığı sırada Fatih Erkoç ile beraber müzik yapmaya devam etti ve birlikte özel konserler verdiler. Grup, Türkiye’nin ilk caz uzunçaları olan Caz Semai’yi 1978 yılında çıkardı. Piyano ve saksofonda Tuna Ötenel, bas gitarda Kudret Öztoprak ve Pekcan bası çaldı.

Kitlesini sadece Türkiye’de değil yurtdışında da genişleten Pekcan, 1984 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edildi ve orada birçok konferansta konuşmacı olarak yer aldı.

Pekcan’ın yaşamını sürdürdüğü Ankara’da evliydi ve bir kızı vardı. Kızı Sebla Pekcan, ünlü oyuncu Cem Özer ile 1984 yılında evlendi.

Pekcan, 1993 yılında İstanbul’da düzenlenen Parlament Caz Festivali sırasında kalp krizi geçirdi. Aklı festivaldeydi ve gitmek istediği bu festivali hastanede geçirdi.

Erol Pekcan’ın hayatı, 11 Ocak 1994 tarihinde Ankara’da son buldu.
Pekcan’ın “Jazz Semai” adlı albümü, 1978 yılında yayınlandı ve hala kalplerde yankılanmaya devam ediyor.

Erol Pekcan haberleri

Erol Pekcan, Erol Pekcan biyografisi, Erol Pekcan hayatı, Erol Pekcan özgeçmişi, Erol Pekcan hakkında, Erol Pekcan doğum yeri
Erol Pekcan fotoğraf, Erol Pekcan video, Erol Pekcan resim, Erol Pekcan kimdir?, Erol Pekcan kaç yaşında?, Erol Pekcan nereli,
Erol Pekcan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!