Esat Özata Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Mart.1980
Esat Özata kaç yaşında: 43
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Aşçı
Esat Özata doğum yeri: Kırklareli

Esat Özata Kimdir?

Esat Özata, Türk Aşçı Milli Takımının takım kaptanıdır ve 21 Mart 1980 tarihinde Kırklareli’nde dünyaya gelmiştir. İstanbul’daki ilköğretim ve ortaokul dönemlerini izleyen Tekirdağ Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Mutfak Bölümü’ndeki eğitiminden sonra, 2003 yılında Türk Aşçılar Milli Takımı’nda yerini almayı başarmıştır.

Ege Üniversitesi Yiyecek – İçecek İşletmeciliği üzerine ön lisans, Yıldız Teknik Üniversitesi Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği üzerine iste ön lisans ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yüksek Lisans Programından mezun oldu. Yüksek Lisans tezi “Yiyecek – İçecek İşletmelerinde Hizmet ve Kalite Yönetimi” üzerineydi. 2013 yılında da Sakarya Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği Yiyecek-İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalında doktora çalışmalarına başladı.

Özata, ulusal ve uluslararası yemek yarışmalarında toplamda 30 madalya kazanmıştır; bu madalyaların arasında 9 altın, 10 gümüş, 7 bronz ve 4 merit madalya bulunmaktadır.

Kariyerine çeşitli rollerle Hilton, Crown Plaza, Barcelo ve Intercontinental gibi büyük otel zincirlerinde devam eden Özata, 1998 yılında Holiday ınn Crowne Plaza’ın mutfağında, 2002-2003 yıllarında Ceylan Intercontınental’da şef, 2003-2005 yıllarında Hilton Parksa Otel ve Barcelo Eresin Topkapı Otel A’la Carte Restaurant Mutfaklarının şefliğini yapmıştır.

Yemek yapma tutkusu yanında, bu yeteneğini başkalarına öğretmeyi de sevmekte olan Özata, Mutfak Sanatları Akademisi’nde 2005-2007 yılları arasında Eğitmen Şef olarak çalıştı. 2006 – 2008 yılları arasında 2 yıl boyunca Kapadokya Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Başkanlığı yapmış ve Eylül 2007’den bu yana Beykent Üniversitesi Hazır Yemek ve Aşçılık Programı Başkanlığı görevini sürdürmüştür. Özata, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Öğretim Görevlisidir.

2005 yılından bu yana ulusal TV kanallarında yemek programları ve reklam kuşaklarında görülmekte olan Özata, Pınar Altuğ ile birlikte yazmış olduğu “Pınar’ın Yemek Günlüğü” adlı bir kitabının yazarıdır.

Türk aşçılar federasyonunun mutfak profesyonelleri derneği üyesi olan Esat Özata, 2011 yılında Beyaz Tv’de Ece Erken ile “Ece’yle Tatlım Benim” programına konuk olarak katılmıştır. 2013 yılında ise ATV’de Zahide Yetiş’in programı olan “Zahide ile Yetiş Hayata” programında boy göstermiştir.

Esat Özata haberleri

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!